12/31/2012

Yoyoskills Best of 2012 Awards

Výsledky čtvrtého ročníku hlasování na Yoyoskills byly zveřejněny, tak se na ně pojďme podívat.

Výsledky s komentářem na Yoyoskills



Nominace do top 5 probíhaly přes emaily, jež přišlo tentokrát přes 300.

Celkově přišlo 6700 hlasů, z nichž naprostá většina pocházela ze Severní Ameriky(40% USA, 35% Kanada), je tedy jasné, že výsledky tímto budou velmi ovlivněné. Osobně jsem očekával minimálně 20% hlasů pocházejících z Ruska, protože jinak si nedokážu vysvětlit velký úspěch Aero-yo.




Zemí roku se s přehledem stalo USA s 56%, tedy s mnoha hlasy i z jiných koutů světa. Zklamáním je výsledek České Republiky, máme tak velkou a zapálenou komunitu a přitom v hlasování prohrajeme i s Polskem :(



Clyw team možná nemá úplně nejlepší yo-yery světa ani příliš významné výsledky, ale je plný sympatických lidí, kteří jsou hodně vidět, vítězství tedy je zasloužené. Pozici Aero-yo příliš nechápu, nejspíš se Rusové hodně spojily a prostě je k výsledku dotlačili. Yoyofactory a Yoyojam jsou obrovské teamy a s množstvím mistrovských titulů, ale někteří jejich členové nejsou příliš oblíbení a teamy nepůsobí tak rodinný dojmem jako Clyw. Ikdyž má C3 některé velké hvězdy, pořád je to jen malý team, jehož popularita mimo Asii není moc velká.


Clyw měl nepochybně silný rok - výrazně zrychlil výrobu nových runů, představil 4 nová yo-ya a hlavně se vezl na obrovském hypu vyvolaném Chiefem. Aktivní a přátelské vystupování Chrise v komunitě tomu také pomohlo. Ikdyž v druhé půlce roku nadšení trošku opadalo a najde se obrovské množství lidí nadávající na současnou cenovou politiku, pořád se jedná jasně o nejvíce populární a žádanou značku.
Loňský vítěz One Drop letos představil pouze jedno yo-yo a celkově se více soustředil na svůj nový business, kdy vyrábí yo-ya pro dalších asi 8 značek. Nebyl moc vidět a výsledky tomu odpovídají. Yoyojam i Yoyofactory představili mnoho yo-yí, jejich teamy mají velké výsledky, ale nemají moc osobní přístup ke komunitě a spoustu haterů. Výsledek TMBR ukazuje vzrůstající popularitu Fixed Axle yo-yí, protože ty jejich patří jasně k těm nejlepším na světě.


Nový výrobce roku byla velmi zvláštní kategorie. První místo nakonec těsně získala malá Americká firmička za níž stojí populární, ale ne moc výrazní yo-yeři, vyrábějící zajímavá yo-ya, které se ale prodávají docela mizerně. Druhý Something těží z obrovské popularity Mickyho, ale jejich nabídka velmi drahých yo-yí, z nichž většina sklízí spíše negativní reakce(Anglam je prozatím výjimkou, ale to spíše kvůli velmi omezené dostupnosti) prozatím sráží oblíbenost firmy.
Je jasné, že budu nadšený z úspěchu Yoyofficeru, malé čínské značky, která se zatím prodává jen v pár obchodech, ale už takhle si dokázala díky dobrým cenám a kvalitním yo-yím získat množství fanoušků.
Square Wheels a  Eternal jsou malé značky, zaměřující se zatím výhradně jen na americký trh, ale prozatím jejich yo-ya žádné velké nadšení nevyvolávají.



Žádný z letošních Clywů se nedokáže v popularitě vyrovnat Chiefu, ale ACčko se tomu nejvíce blíží, ikdyž i ono se v současnosti prodává znatelně pomaleji. Popularitě velmi pomohlo Zachovo vítězství na nationals.
Druhý Albatross není žádný velký prodejní hit, ale má svou základnu fanoušků, jimž učaroval jeho "clyw like feel". Cascada byla v polovině roku velmi vyhypována a mnoho lidí ji pokládá za nejlepší One Drop, ale nadšení už asi opadlo. Eh bylo vyprodukováno jen ve velmi limitované edici a navíc až na konci roku, ale projekt Eda Haponika, když celý rok s ničím jiným neházel, udělá yo-yo velmi populárním. Werrd Hour mi sem příliš nesedí, je to dost nevýrazné yo-yo a nějaký In Decision by si nominaci zasloužil mnohem více.

Hodnocení videí je velmi individuální, ale i tak si nemyslím že mělo vyhrát Aero-yo video s pár zajímavými nápady, ale jinak dost nudné.


Z nominovaných freeytylů je Zachův jasně nejlepší, technicky dokonalý, složitý a přitom zábavný. To žádný ze zbylých 4 nedokáže zkombinovat.



Pro mě je momentem roku vítězství Suzukiho, nejenže to byl čtvrtý titul, ale hlavně zakončení vítězné řady, kdy ovládl vše co mohl. Proti tomu Zachovo vítězství na Nationals působí výrazně chudším dojmem. Takedův freestyle může být zábavný, ale zase nic zlomového. Zammyho vítězství ceny, jejíž udělování provází velmi zvláštní okolnosti, a o kterou vysloveně škemral poslední dva roky, bych sem nikdy nedal. To ale neznamená, že by Zammy nebyl velmi inovativní.
Alternative Freestyles byl podle mě úžasný nápad, ale zapadlo trochu do ústraní a navíc nepůsobí jako žádný významný moment.

Zach měl slušný rok, vítězství na Nationals, top 20 na Worlds a 2 místo na 44clash(ale bůh ví jak to tam přesně probíhá), ale kdyby stál proti jiným 4 yo-yerům, nemyslím si že by vítězství bylo tak výrazné. Chia byl většinu roku mimo scénu a kromě AP a Worlds nebyl nikde vidět. Vašek měl skvělý rok, druhý na Evropě, vítězství na Nationals i v českém poháru, pro mě stejně úspěšný jakoZach, ale to 75% hlasujícím z USA nic moc neřekne. A duo nudných mexičanů? Asi mají dost fandů v Mexiku.


Rookie roku a velký souboj Harrisona s Odonem. Za oběma stojí velké značky, na jedné straně Clyw, na druhé Yoyocommunity a Toxic Strings. Ale musím říct, že klučina z Canady si to zasloužil více.

Tak to byl rok 2012, za rok se těšte na další hlasování, tentokrát snad s větším nadšením od Čechů.


12/28/2012

Winter freestyle contest 3 - Krakow

O víkendu 15. Prosince se v krásném polském Krakově uskutečnil Winter freestyle contest pořádaný lidmi z Backspinu. Na contest se chtělo vypravit mnoho Čechů, nakonec bohužel vyrazila pouze dodávka ze Slušného, jejíž posádku tvořil Vašek, Bubák, Peťan, David, Matouš, Joseph, Hank a já. Přidal se k nám ještě Hulio, jenž do Prahy dorazil až z mrazivého Ruska v pátek dopoledne..

Cesta byla zdlouhavá a na namrzajících dálnicích i ne úplně bezpečná, ale nakonec jsme v pořádku dorazili do Krakova okolo půlnoci. Následovalo kratší bloudění a hledání hostelu(což díky počtu jednosměrek a speciálních zón nebylo moc jednoduché ), který se nalézal v samotném srdci města. Hostel Pink Panthers byl opravdu parádní, hlavně podkrovní pokoje pro tři osoby, a díky slevě od organizátorů contestu nebyl ani příliš dráhy. Obyvatele hostelu tvořili skoro výhradně yoyeři, tedy dlouho do noci se yoyovalo a povídalo.

Podkrovní pokoj pro 3, chudák Peťan spal na podlaze na matračce


V sobotu měla registrace začínat v 10:00 a v 11:30 se mělo začít soutěžit. Bohužel naprostá většina soutěžících, včetně České výpravy, si dávala dost na čas se vstáváním i se snídani a na situ se dostavila právě až v 11:30, z čehož pořadatelé nebyli vůbec nadšeni. Po registraci následovala nevysvětlitelná hodinová pauza, během které se nedělo vůbec nic, z čehož zase nebyli nadšení yoyeři.

Stage byla prostorná a dobře osvícená. Na banneru byl kladen velký důraz na zvýraznění největších sponzorů, takové GoPro tam mělo logo sedmkrát 


Minutových prelims se zúčastnilo 47 soutěžících převážně polské národnosti, zbytek Evropy zastupovalo pár Slováků, Maďarů, snad nějaký Rakušák a Hulio z Ruska. Zastavil se i Ixbalam,  mexičan žijící ve Španělsku. Všem z naší výpravy se opravdu dařilo, nakonec jediným nepostupujícím jsem byl já, když mi to uniklo těsně o dvě místa. Všechny prelims najdete na youtube.

Po prelims následovala ! další hodinová pauza !, kterou jsme využily pro svačinu sestávající z průměrných parků v rohlíku a docela mizerné pizzy. Po velmi zdlouhavém čekání se konečně začalo, ale před x-divizí přišla na řadu ještě exhibice s houslemi, breakdance a triky Janose Karancza. Ne že by to bylo nudné či špatné, ale s přihlédnutím k cca tří hodinovém skluzu to bylo opravdu otravné a zbytečné.

Xko byla nuda, první tři-čtyři místa byla jasná, zbytek se tvářil že ani neví co má dělat. Jeden tam šel pouze aby předvedl svůj 1a freestyle potom co nepostoupil do finále, ale kdyby si ho nechal pro sebe, o nic by jsme nepřišli.

Konečně přišlo finále 1A a v něm 18 tříminutových freestylů. Vítězství z předchozího ročníku obhájil Polák Michal Zakrzewski s technicky dokonalým, ale celkově dost nudným stylem.  Druhý skončil Vašek, který bohužel musel měnit yoyo a následně byl na chvíli rozhozen, ale jinak předvedl skvělý freestyle, který jasně aspiroval na vítězství. Třetí byl Hulio, jenž jel čistě a naprosto v klidu a top 3 byla u něj naprosto jasná. Pár zaškobrtnutí se našlo u Peťana i Bubáka,  kteří obsadili stále slušnou 6. a 7. příčku. Bubák ukázal hodně nových elementů a pokud je do Evropy dotáhne k dokonalosti, bude se na co těšit.

V tuto dobu se už naplno projevila mizerná časová organizace, protože  se musela sita rychle vyklidit kvůli nějaké večerní akci. Nejenže byly zrušeny battly, ale i předávání výsledků se muselo posunout až na after party.

After se konala v pěkném klubu v centru, pár minut pěšky od našeho hostelu. Obsluze baru se moc nelíbil vyšší počet nezletilých yoyerů a tak se většina lidí vypravila zpět na hostel už před jedenáctou, ale  naše výprava a nějací Poláci jsme neviděli důvod odcházet a tak se jelo až do brzkých ranních hodin. Mě osobně překvapila láska Poláků k vodce ve všech možných i nemožných kombinacích, nic jiného nepili. Highlightem noci byl moment, kdy na baru najednou tančilo snad 20 lidí. :)

V neděli byli všichni unavení, takže se zrušilo plánované courání po Krakově a rovnou jsme se vydali na sedmi hodinovou cestu do Prahy.

Pár poznámek závěrem:
- polské dálnice už nepřipomínají tankodrom, ale zase požadují pravidelně mýto 10 zlotých.

- stále se najde obrovské množství Poláků, kterým angličtina vůbec nic neříká a je jednodušší na ně mluvit česky.

- centrum Polska, kupa zajímavých bister a všichni jdou stejně večeřet do pitomého KFC, totožného s tím českým.

- mizerné obchody na contestu, jeden maník s yoyojamy a pak mushroom ze Slovenska prodávající kopie od 9.8 yoyos.

- klub Fabrika, kde se konal contest, byl sice prostorný, ale jeho vzhled a hlavně vytápění opravdu odpovídalo velmi staré a nepoužívané fabrice.

- máme velké zpoždění a hrozí nám obrovská pokuta, když nestihneme vyklidit po contestu, ale i tak vecpeme zbytečnou 10-ti minutovou pauzu do finále 1A. Opravdu zajímavá organizace.

- nemůžu si pomoct, ale nejnovější trička Yoyofactory na sobě prostě mají hezkou mašinku :)

Contest a celkový výlet byla opravdová zábava, organizace dopředu vypadala suprově(ubytování, after party), ale na místě to dost skřípalo.
.
Moc díky klukům ze slušného za možnost s nimi objíždět Evropu!!!

A jen dvě fotečky Krakowa

12/11/2012

9.8 yoyos, sprosté kopírování na ruský způsob

Být tak drzý, abych okopíroval design yo-ya, všude se k tomu přiznal a pak ještě rozhlašoval že to moje je lepší a levnější, to se jen tak nevidí.

Ale přesně tohle udělalo 9.8 YoYo.ru s jejich modelem Orange, sprostou kopijí Supernovy. Ned
alo mi to a zeptal jsem se YoYoFactory na jejich názor, zde jejich odpověď http://goo.gl/OnyiW :

"they just copied the design, our logo style and make lies on their page in Russian they dare not translate in English. Their sponsored players should know better. We are even considering not sponsoring any event that accepts their sponsorship. Lie, coy, steal but don't brag about it!"



Takovou značku bych opravdu nechtěl reprezentovat.


10/06/2012

Anti-Yo Bapezilla.2 - Předražená, problematická a úžasná.

Spoustě mladších yo-yerů značka Anti-yo nejspíše mnoho neřekne, ale před pár lety se jednalo o high-endovou značku známou pro skvělý customer service a pro team, jehož součástí byl i Paul Han či Ryosuke Iwasawa.



Teď se po pár letech nečinnosti vrací zpět na scénu s old school designy, limitovanými runy( maximálně okolo 200-300 kusů) a prémiovou cenou. Výrobu svých yo-yí jako mnoho dalších amerických společností vložili do rukou One Dropu, což přináší kromě špičkové kvality zpracování také side effecty a flow groove pády.

První yo-yo po návratu byl Ywet, uvedený loni v říjnu. V tomto případě se jednalo o opravdový závan z minulosti, což dokazoval kupříkladu návratový systém sestávající ze dvou párů oringů. Jestli máte zájem, pár jich ještě lež ve Slušném.

Letos se rozhodli přivést zpět legendární Bapezillu, nejprve pod novým jménem Viszilla. Stejné rozměry, nepatrně odlišné rozložení váhy a moderní návratový systém flow groove pads( asi o milion procent lepší než oringy na Ywetu). Pár měsíců po Viszille přichází nová edice( 400 kusů) v původních Bape barvách Grass green a Candy blue - Bapezilla.2

Průměr 52 mm
Šířka 39,5 mm
Gap 4,3 mm
Váha 68 gramů


Jak je z rozměrů patrné, jedná se drobnější yo-yo, které se ideálně vejde do kapsy na cesty a příjemně se drží. Pohodnému držení napomáhá i velmi zaoblený tvar postrádající jakékoliv hrany či schody.




Na fotkách tak možná nepůsobí, ale v reálu je kombinace Bape barev v těchto odstínech opravdu nádherná a musím říci, že se jedná o jedno z nejhezčích yo-yí co jsem držel. Hezkou drobností je i klasické Anti-yo srdíčko na Side Effectech, naopak vadou na kráse jsou komiksové bubliny, velmi narušující jinak čistý vzhled.





Základní váha 68 gramů s dodávanými Anti-yo Side Effecty mi vůbec nevyhovuje, yo-yo v tomto osazení působí velmi těžce a tupě, ideální příklad "kamene na stringu". Osobně používám raději Domy, ty sníží váhu o skoro 2 gramy a yo-yo je s nimi hbitější a energičtější, přitom si zachová těžší feel. Navíc Domy opravdu skvěle pasují k designu yo-ya.


Bapezillu.2 musím pochválit za ložisko a návratový systém. Crucial ložisko kombinuje konkávní tvar s drážkou a jede opravdu skvěle. Flow groove pads od One Dropu jsou docela levné, vydrží velmi dlouho a bindy jsou s nimi vždy jisté, pro mě nejlepší pady na trhu.



Opravdu jednoduchý Butterfly tvar s vysokými stěnami a menší šířka neposkytuje příliš širokou catch zónu ani stabilitu, za současnými yo-yi určenými na contesty Bapezilla opravdu zaostává a nemůže se s nimi rovnat. Ale pokud hledáte yo-yo na chvíle oddechu, které nabídne skvělý feel, kupu zábavy a zvládne všechny triky, ikdyž u některých se budete muset mnohem více snažit, je Bapezilla skvělou volbou.






Bohužel yo-yo má jeden výrazný problém a tím je anodizace, výrobcem nazývaná Slip Matte Type III. Díky ní yo-yo vypadá velmi hezky na pohled, velmi dobře se s ním grinduje, ale bohužel string se o ní brousí a následně se přetrhne. Hrubost se liší kus od kusu, některé dokáží string přetrhnout za méně jak 5 minut, jiné třeba až po hodině. Jedná o neodpustitelný nedostatek a na takto drahém yo-yu je to ještě závažnější. Když někdo zaplatí 145 $ za limitovanou edici, nechce ji mít po pěti minutách odinganou po tom co se proletí po okolí.

Problém se doporučuje řešit pomocí kusu džínoviny či koženého pásku, kterým yo-yo budete zběsile drhnout. Po pár desítkách minut by už mělo být v pořádku a stringy neničit.
Poněkud mi vadí, že ikdyž se jedná o známý problém který připouští i sám výrobce, nikde na jeho stránkách či v popisech obchodů není varování k nalezení.


Shrnutí

Za 145 $ by jeden očekával skvěle jedoucí yo-yo, které bude něčím výjimečné. Místo toho tu máme sice hezké a extrémně zábavné, ale jinak poměrně obyčejné yo-yo. To že se jedná o limitovanou edici na ceně příliš nepřidá.

Pokud budeme ignorovat problém s trháním stringů, odpovídající cena by byla okolo 80-90 dolarů. 145 $ je ale opravdu moc a Bapezillu.2 si koupí spíše lidé toužící po old school kousku či fanoušci značky.

Pokud zvažujete koupi Anti-Ya a rozhodujete se mezi Bapezillou a Ywetem, Bapezilla je bezpochyby mnohem lepší volbou.

Poznámka autora: Ke koupi yo-ya mě přesvědčila pouze velká sleva, ale jsem za to rád, protože se stalo jedním z mých největších oblíbenců.


Yo-yo se prodává v hezkém džínovém holderu


Dodatek k prodejnosti

U nových Anti-yo lze sledovat zajímavý "syndrom first runu".  Když přijde nový model(Ywet a Viszilla), okamžitě se z něj stane prodejní hit a všech cca 200 kusů se prodá skoro okamžitě. Druhý run přijde o nějaký měsíc později a protože o něj má zájem více prodejců, je druhý run větší. Bohužel v tu dobu už hype odezní, fanoušci už své Anti-yo mají a tak tato drahá yo-ya jen leží v obchodech, která nakonec v zoufalství šáhnou po slevách.

Hezkým příkladem je Bapezilla.2, vlastně druhý run Viszilly. 250 kousků se do obchodů dostalo před cca 4 měsící, ale i tak jich je v obchodech stále dostupných přes 120. Navíc byl plánovaný ještě třetí run na konec října, 150 kusů. Doufám že je Anti-yo už nemá vyrobené, jinak by se jednalo o úplně vyhozené peníze.

10/03/2012

UPDATE 11:10: Heath Vizier - svině a podvodník aneb konec Vs. Newton

Vs. Newton Yoyo concepts asi některým lidem v České Republice nic neříká, ale jedná se o malého amerického výrobce yo-yí, o všechno se staral jediný člověk, Heath Vizier. Jejich yo-ya jsem nikdy nezkusil, ale na US forech jsou hrozně chválené a extrémně vyhypované, ale o ty tady ani moc nejde.

Před dvěma roky Heat rozjel na Yoyoexpert foru akci, při níž lidé mohli darovat yo-ya, která se poslali na anodizaci a poté se dražili na Ebay. Všechny vybrané peníze poté měly být darovány Americké nadaci na boj s rakovinou. Vznešený cíl, dobrý nápad. Našlo se mnoho dárců, pár yo-yí přidal i Heath za Vs. Newton a yo-ya se dobře prodávala, některá se prodala za opravdu vysoké ceny( 300$+).

Dohromady se vybralo cca 4300$, z toho asi nějaký poplatek Ebay, ale to je jedno, pořád přes 3000$ mělo jít charitě.

Za poslední rok se začalo množit množství dotazů na Heatha, jak to teda vypadá, jestli peníze poslal a podobně. Ještě do pondělí před dvěma dny Heath tvrdil že odeslal první půlku částky na konto nadace, že prý jen ztratil potvrzení. To bylo samozřejmě podezřelé, protože to potvrzení se normálně zasílá v emailu, ale ikdyby ten třeba smazal, není problém nadaci zavolat a ta pošle nové potvrzení.

Včera konečně došlo k odhalení pravdy - Heath nikdy žádné peníze neposlal, celé 4000$ si NECHAL!! Až po tlaku komunity včera poslal nadaci prvních 1150$, které si ale musel půjčit! A stále dluží nadaci cca 3000$!!


Tedy výsledkem je naprosto zničená reputace Vs. Newtonu, nikdo už od nich nic nekoupí, tedy pokud vůbec najde tu drzost znova yo-ya vyrábět. Navíc se začínají chystat i právní kroky proti Heathovi, přeci jen se jedná o ukradené 3000$ pod falešným slibem příspěvku na nadaci. Holt svině a podvodníci jsou i v yo-yo komunitě.


Doplnění:
Heath i v jiných ohledech nepatřil mezi úplně poctivé lidi, je známo mnoho případů při prodeji bazarových yo-yí, kdy posílal se zpožděním, yo-ya v horším než popsaném stavu, či je neposlal vůbec. Normální člověk by za to dostal kompletní ban už asi 10x, ale protože zde se jednalo o oblíbeného výrobce vyhypované značky, tak mu to procházelo.


Update 11.10.


Heath o víkendu dostal půjčku a před dvěma dny poslal zbývajících 3150 dolarů na charitu, tedy tento problém je alespoň v oblasti peněz vyřešen.

Vypadá to, že ty peníze neukradl kvůli nějakým osobním dluhům které musel nutně splácet nebo podobnému problému. On si za ně kupoval zbraně na Laser Tag, rozšiřoval svojí sbírku Yoyorecreationů a vyráběl za ně prototypy yo-yí.

Na povrch ale vyplouvají další problémy.

Před  nějakou dobou se prodával run Battosaiů, z nějž měli také jít peníze na charitu. Nikoho asi nepřekvapí, že peníze nikam neodešli a Heath tak dluží další charitě asi 500 USD. Prý nahodí spoustu osobních věcí( část z nich nejspíše nakoupených za ukradené peníze na charitu ) na ebay a doufá že se mu podaří vybrat potřebné peníze.

Heath stále dluží velké množství yo-yí z bazarových prodejů, mnoho cen pro vítěze contestů a nějaká yo-ya, co u něj byla na opravě.

K situaci se skvěle postavilo Yoyoskills, které rozjelo vlastní akci pro podporu charit. Vše je řešeno přes dotační systém na ebay, teda žádná krádež peněz nehrozí. http://www.yoyoskills.com/?p=11931
Bohužel to ale vypadá, že lidi jsou teď znechuceni událostmi s Heathem a do této akce se zatím moc nezapojují.


Překvapuje mě, že i v této situaci se najdou lidí schopní Heatha částečně bránit příspěvky ve stylu: "Koukněte jak je to super chlapík, vždyť ty peníze všechny vrací, okamžitě mu pojďte všichni všechno odpustit a buďme s ním kamarádi. Chudák má teďka problémy, je mi ho líto." 
Prostě když se dostatečně dlouho tváříte jako pohodový chlapík, nějací blbci vám odpustí i krádež pár tisíc dolarů.









9/30/2012

Syn 2012

Na slovenské mistrovství v yoyu se vydalo hned několik pražských výprav. Dodávka ze Slušného se mnou na palubě, auta s Barely teamem a s bandou floutků, nějací odvážlivci cestovali předraženým vlakem. Cesta byla dlouhá a nudná, aspoň jsem se bavil sledováním kentarova skillu v japonských hrách, které mi nedávaly žádný smysl.

V Blavě jsme se okolo jedenácté ubytovali ve velmi příjemném hostelu s vlastním barem točícím Plzeň. Večer probíhal poklidně, okolo třetí to zalomili i poslední kaliči, ze kterých ale nebyl příliš nadšený nás Amsterdamský spolubydlící. Ale když je vám lehce přes padesát a zrovna cestujete po celé Evropě, tak z party opilých Čechů nikdy moc u vytržení nebudete :)

Ráno se ne každému chtělo vstávat, takový Hank se na to rovnou vykašlal a pěkně si přispal. Poté už stačilo pořešit drobnosti jako hygienu( a to nejde moc rychle, když jednu ze dvou koupelen v celém hostelu zaberou kluci s neodkladnou potřebou si fénovat vlasy!!) či nalezení ztracených klíčů od dodávky.

Cesta po pusté Bratislavě nám pěkně nastínila jak to asi vypadalo za komančů, nakonec jsme ale objevili známky civilizace a pak i taneční studio kde se SYN odehrával.

Studio byla pěkná moderní budova nabízející skvěle osvětlené podium a příjemné prostrědí, potěšil i bar s občerstvením.  Poněkud mě překvapila menší kapacita studia, ale na konec to stačilo, protože se ukázalo, že na Slovenské mistrovství chodí méně lidí než na průměrný český contest.
Jediné co bych vytkl místu konání bylo špatné větrání a dost fórové prohýbající se dřevěné podium, které nakonec neuneslo závěrečná skupinová fota a oslavování a prasklo.

Teď už ale k freestylům. Videa najdete na Yo-yo.huyoyo.sk a na Slušném.

U středně pokročilých se vyskytl už klasický problém, závodníci byli tak zděšení z lehoučkého tricklistu, že se raději rovnou vydali do pokročilých, kde byly naprosto bez šance. Do středně se tak přihlásilo jen 6 lidí, tedy trick list se stejně přeskočil a šlo se rovnou na 1,5 minutové freestyly.

V Pro kategorii se v minutových freestylech předvedlo skoro 50 lidí, ale postoupit jich mohlo jen 10. Snad všichni favoriti zvládli postoupit, z prvního místa se mohl prozatím radovat Jano Hlinka, největší kandidát na mistrovský titul.

Pak přišel čas méně populárních divizí 4A a 5A. Naštěstí se v obou případech našel dostatečný počet závodníků, tady mohli být vyhĺášeni mistři Slovenska, kteří budou seedováni do finále mistrovství světa. Ve 4A zvítězil se slušným náskokem Alex Lipka, i přes spoustu chyb a viditelnost nervozitu. 5A jasně ovládl Janko Hlinka s jeho klikacím, ale nezajímavým stylem.

Pak přišel čas 1A openu s 23 účastníky, tedy spíše české divize se třemi Maďary navíc. Byla to nejspíš poslední možnost na porovnání české špičky před naším mistrovstvím. Většina freestylů se dost podařila a ke shlédnutí byly výkony na vysoké úrovni.

Mě se podařil zatím můj největší úspěch, když jsem jel pěkně v klidu a výsledkem bylo jedenácté místo.

Na desátém místě skončil Matouš Tomeš, čímž pěkně navázal na své osmé místo ze Slyzu a stále tak ukazuje, že patří mezi nejnadějnější yoyery z mladší generace.
Jirka Zavadil nedokázal navázat na své první místo ze Slyzu, dost chyboval a to ho srazilo až na devátou pozici.
Axl předvedl moc pěkný freestyle, bohužel jeho styl, který se mě osobně velmi líbí, nějak nepřeje vyšším umístěním, zde byl až osmý.
Sedmý skončil Vilmos Zoltán Kiss, který jel na virální Gangnam style. Bohužel výběrem hudby zábavnost jeho vystoupení končila, dál to byl už jen klasický zamračený Vilmos, opravdu promarněná šance. Předvedl svojí sestavu z mistrovství světa, zvládl to docela čistě, ale na špičku to nestačilo, ikdyž dle něj měl být nejhůře pátý a s výsledky moc spokojený nebyl.

Robik, Peťan i Kuba Rakovec předvedli skvělé freestyly jen s pár chybičkami, bohužel na ně zbylo 4 až 6 místo. Pokud předvedou stejný výkon i na republice, mají určitě šanci i na vítězství.

Třetí místo bral vyspeedovaný Maďar Linzenbold Akos, druhý skončil Vašhek, který nebyl ze svého freestylu moc nadšený. Ale věřím že do republiky to vypiluje a určitě se pokusí získat titul.

Zasloužené vítězství získal Tomáš Bubák, jenž předvedl super freestyle s pěkným využitím hudby, ani pár chyb nevadilo. Pochvalu si určitě zasluhuje i díky tomu, že skončil freestyle přesně po dvou minutách, ikdyž DJ zaspal a nechal hudbu hrát o pár vteřin déle. Vypadá to, že před mistrovstvím Tomáš zlepšuje svou letošní formu a obhajoba titulu vypadá nadějně.


Slovenské finále v 1a mělo jasné favority, předpokládal se souboj mezi obhajujícím Galbavým a velkou nadějí Hlinkou. výsledek byl ale nakonec velmi těsný a mezi prvním a čtvrtým byl odstup menší než jeden bod.

Na třetím místě skončil Galbavý, který freestyle pojmul až příliš zběsile a ikdyž jel opravdu rychle a měl spoustu kliků, srazilo ho velké množství chyb.

Druhý byl dvojnásobný mistr Slovenska Matio, jasně nejstarší soutěžící v 1A. Jel čistěji s menším množstvím chyb a freestyle zakončil úžasnou sbírkou picture triků.

V tenhle moment už běžela spousta lidí gratulovat Hlinkovi k vítězství, ale pak pro ně přišel šok, když byl vítězem ohlášen Matro. Ten postupoval z nižších příček, ale na rozdíl od ostatních předvedl pomalejší a extrémně čistý freestyle, k vítězství mu určitě pomohlo i skvělé perfo. Vítězství jsem mu opravdu přál.

Zklamaný Hlinka tedy skončil až čtvrtý a spoustě lidí to přijde nespravedlivé, pro ně byl jasným vítězem. Hlinka jede pekelně rychlý a čistě klikací styl, ale ztrácí na průměrném perfu a nějakou velkou originalitu či různorodost také nenabízí. Zde navíc přidal i dost chyb. Jeho styl je maximálně přizpůsobený současnému bodovacímu systému a jde jasně za vítězstvím, ale osobně mi to přijde jako velká nuda.

Po akci jsem se přesunuli na afterparty konající se v opravdu pěkné restauraci, což byla velmi příjemná změna oproti klasickým klubům - příjemné prostředí, normální světlo a hlavně to neničí sluch. Bohužel mnoho lidí si sedlo jen na jedno pivo/kofolu a pak hned zmizelo.

Cesta do Prahy byla už jen konstantní nuda prokládaná spánkem, zde moc děkuji Kubovy za ochotu řídit přes noc a Axlovi za udržování řidiče vzhůru.

A už jen pár vět závěrem.

- co se týče komunity, na Slovensku chodí na contesty výrazně méně dívek a průměrný věk yo-yerů mi přijde nižší než u nás. Zato jich výrazně víc kouří.

- na Slovensku bylo naprosto mrtvé publikum, skoro žádné povzbuzování a mizerná atmosféra.

- škoda že nebyla kategorie X-open, ve které by se našlo několik zkušených lidí na 3A, 5A i 2A

- moc se mi líbily trika ve stylu Trona a jednu už mi leží ve skříni.

- i přes prohibici v Čechách snad nikdo z naší výpravy tvrdý alkohol moc nepopíjel ani si nevezl flašku domů

- Slušný na Slovensku dotáhl spoustu Clywů a Turnově pointu, yo-yí která tam nikde nekoupíte, ale prodalo se jich jen pár, osobně jsem čekal mnohem větší zájem. Ale nevím zda na Slovensku nechybí hype či spíše peníze.

- chci moc poděkovat všem organizátorům za bezproblémový průběh contestu, všechno jelo bez nějakého zbytečného zdržování.


9/01/2012

Ložiska - Zajímavé kousky stojící za pozornost



Většina z Vás už má zkušenosti se všemi možnými druhy ložisek, ať už se jedná o konkávy původem z USA, Itálie či Číny, Centracy či obyčejná flat ložiska, a proto je zbytečné o nich psát něco dalšího. Zde bych chtěl spíše upozornit na u nás méně známá ložiska, která si ovšem díky svým výborným kvalitám zaslouží Vaší pozornost.


One Drop – 10-ti kuličkové


Z dnešního výběru v našich končinách nejznámější, přeci jen se jedná o standardně dodávané ložisko ve skoro všech One Dropech( výjimkou budiž Caferacer, budget model, u kterého se šetřilo kde se dalo).

Jedná se o rovné ( flat ) ložisko velmi vysoké kvality, které díky 10-ti kuličkám a vysoké přesnosti zpracování nabízí extrémně tiché a hladké točení. Ať už suché či lehce nalubrikované, nabízí velmi dlouhý spin time, dostatečný pro sebedelší komba. Dle zkušeností z diskuzních fór, lehce namazané One Drop ložisko má extrémně dlouhou životnost v porovnání s ostatními flat ložisky. Vyrobeno z nerezové oceli, dostupné pouze ve velikosti C.


One-Drop-YoYos-10-Ball-Bearing-2
Z osobní zkušenosti jsem u One Drop ložisek vysledoval nutnost určitého kratšího “zaběhnutí”, z počátku se může čas od času ozvat podivný skřek,  po pár desítkách minut ale ložisko dosáhne ideálních vlastností a nic nebrání spokojenému užívání.

Dle mého názoru ( se kterým by souhlasilo i množství dalších recenzentů a velká část světové yo-yo komunity) se jedná o suverénně nejlepší flat ložisko na současném trhu, pokud patříte mezi fandy flat ložisek, nic jiného nemá smysl hledat.

Terrapin X

 

mxt-nD3_ZqrzSFarkQiGeTQ

Ložisko vyráběné v USA, těšící se extrémně velké oblibě na Yoyoexpert foru.
Jedná se o centrující ložisko, i když je toho docíleno poněkud neobvyklým způsobem – Ložisko vypadá jako flat, ovšem uprostřed se nachází velmi mělká drážka, jenž se stará o udržování stringu uprostřed. Záměrem bylo docílit centrace stringu, aniž by docházelo k nežádoucímu vrstvení více stringů, jako se stává u konkávních ložisek. Nejedná se ale o příliš spolehlivé řešení, string se vycentruje pouze tak v 70% hodů, navíc z prohlubně velmi snadno vyskočí uprostřed komba.
Na obrázku je Terrapin vlevo, drážka není skoro vidět.

Oproti předchozím ložiskům je Terrapin pořádně hlučné, ani nenabízí extrémně hladký chod, to ale vynahrazuje naprosto ďábelským spin timem. Pouhým roztočením prsty se dá dosáhnout přes minutu dlouhé točení se ložiska, yo-yo se s takovým ložiskem stává nezastavitelným strojem, poskytující dostatek času opravdu na cokoliv.
Ložiska Terrapin se nedoporučují čistit či na ně používat různé olejíčky, už z výroby jsou totiž uvnitř ošetřeny speciálním práškem, jenž nahrazuje funkci lubrikace.
Jednu dobu byly k dostání na yoyozu, ale v současnosti je lze zakoupit pouze přímo od výrobce přes Ebay, či přímým kontaktem přes Facebook. Základní verze vyjde na 200 korun i s poštovným, keramická pak na dvojnásobek. Dostupné ve všech velikostech.

Haný – Konkávní 10-ti kuličkové

Ložisko pocházející z Číny, u nás prodávané firmou Haný za cenu 149 Kč. Velikost C.

hany

Na rozdíl od ostatních čínských konkáv na českém trhu vyráběných z pochromované oceli je zde použita ocel nerezová. Ložisko tedy i po delším čase nejeví známky rezavění či oxidace, což je velkým problémem u konkurenčních čínských ložisek.

Oproti jiným čínským ložiskům se zde navíc setkáváme s 10-ti kuličkovým ložiskem, jenž nabízí tišší, hladší a z mé zkušenosti i delší spin.

Pokud hledáte kvalitní a lehce dostupné konkávní ložisko, to od Haný se za 150 korun jeví jako mnohem lepší volba než jakákoliv čínská konkurence. Velmi dobře obstojí i v porovnání s konkávou od Dif-E-yo, ve všech vlastnostech je plně srovnatelné, ale za poloviční cenu.
Pozn.: Nejspíše totožná ložiska v Evropě prodává Yoyoraven, jen si na ně nechávají přidělat své iniciály. A poté zvednou cenu na 250 Kč.

Podobná ložiska je možné nalézt i v množství čínských yo-yích, kupříkladu v modelech od Yoyofficeru či Top-yo.


Twisted Stringz – Trifecta

293773_438138552893382_225645869_n
Americká firma Twisted Stringz, jak už název napovídá, se zaměřuje hlavně na tvorbu prémiových stringů, ložisko Trifecta je jejich velkou novinkou, jenž získává čím dál tím více na popularitě.

Zjednodušeně se jedná o pouhé zkombinování již používaných technik, od Dif-E-yo se převzal konkávní tvar, od Crucial drážka a od One Dropu 10-ti kuličková konstrukce. Výsledkem je jednoduše excelentní ložisko nejvyšší kvality a můj současný favorit.
V porovnání s 10-ti kuličkovými od Hany nabízí Trifecta tiší (ale ne až tak tichý jako One Drop) a delší spin a díky výrobě v USA se dá očekávat i vetší spolehlivost a výdrž.
IMG_0053
Dostupné na Slušném za 420 Kč. Nerezová ocel, velikost C,
Výrobou Trifecta ložisek si firma Twisted Stringz znepřátelila slušné množství lidí v americké yo-yo komunitě. Crucial už nějakou dobu prodává konkávní ložiska s drážkou( u nás je najdete v yo-yích Werrd) a v krátkodobém plánu byla i varianta s deseti kuličkami. A pak najednou přijde Twisted, firma které s ložisky nikdy neměla nic společného a vyrobí přesně to samé na čem Crucial dělal už nějaký čas. Spousta lidí to tedy pokládá za obyčejnou krádež cizího nápadu.





8/26/2012

PYC 2012.


První ročníky Pelhřimovského yo-yo contestu máme za sebou a i přes pár chybiček se jednalo o povedený contes. Díky patří i organizátorům - klukům ze Slusneho, agentuře Dobrý den a obchodu ptakoviny.net.



Soutěž probíhala na pozemku expozice Zlaté české ručičky, jedné z budov Muzea rekordů a kuriozit. Velká zahrada nabízela dostatek prostoru k yo-yování i míst k sezení a i přes neposekanou trávu, za kterou se nám pořadatel velmi omlouval, se jednalo o velmi příjemné prostředí, mnohem lepší než různé diskotéky z dob komunismu.
Problémem ovšem byla absence podia, soutěžení nad trávou naštěstí nezpůsobovalo žádné větší problémy ( tedy kromě mizerného provedení walk the dog :) ) , ale lidé sedící za zády poroty ze soutěžícího skoro nic neviděli. Pro příště je ale slíbena náprava.
Bohužel nepřálo ani počasí, celý den se držely vyšší teploty a k tomu se přidával občasný déšť a silný vítr. Ale s tím se holt musí při venkovních akcích počítat a soutěžící tomu musí trochu přizpůsobit svůj freestyle.

Soutěžilo se celkem ve třech kategoriích, ke kterým se přidal ještě long sleeper contest. Kromě yo-yí a parádních triček čekaly na vítěze i poháry a medaile.




Začátečnický Trick Ladder nabídl souboj pohlaví, tři kluci proti třem děvčatům. Z vítězství se nakonec radovala Verča Dlesková, se skoro bezchybným provedením všech triků. Je radost vidět čím dál tím více děvčat na soutěžích, snad se v budoucnu začnou více zúčastňovat i freestylů.
Pokročilý Trick Ladder už byl ryze pánskou záležitostí se sedmi účastníky. Triky jsou zde stále základní, i tak je ale překvapivé množství lidí vůbec nezvládá či dokonce ani nezná, holt všichni chtějí co nejdříve dělat co nejvíc cool triky a na základy přitom kašlou. Třetí místo zde vybojovala moje maličkost, poté co naprosto pitomě pokazila pár triků. Na druhém místě skončil Honza Kloubec, který nezvládl pouze Shockwave a tato chyba ho stála první místo, na které ztrácel jediný bod. Zvítězil Martin Musil, jenž ztratil pouhé 4 body(tedy dva triky na druhý pokus).

V Long sleeper contestu se nejdéle točila těžká bestie od Dif-E-Yo v rukách Honzy Kloubce, výsledný čas 10 minut a 8 vteřin.

Završením dne byl freestyle na minutu a půl, jehož se zúčastnilo 22 soutěžících. Většina byla místních, ale bylo zde i pár zástupců Prahy, pár Moraváků a dokonce i jeden cestovatel až ze Slovenska. Na třetím místě skončil domácí Daniel Bourek, jenž se tedy stává mistrem Pelhřimova. Druhý byl Honza Bui, jehož velmi povedený techničtější freestyle bohatý na kliky bohužel pokazila výměna yo-ya a následné zapomenutí jednoho komba. První místo tudíž vybojoval Adam Hutchinson, s velmi čistým a na pohled příjemným freestylem, který byl plný stylu a ne jen tupé honby za kliky. Adamovi výsledek velmi přeji, je do yo-yování velmi zažraný, stále si drží svůj styl a už si nějaké vítězství zasloužil.

Závěrem se chci ještě pozastavit nad slabou výpravou z Prahy, kromě kluků cestujících Slušnou dodávkou se tam autobusem vydali pouze dva další Pražáci, s ohledem na dobrou dostupnost Pelhřimova docela překvapivé.

PYC určitě byla akce povedená a příští rok se snad uvidíme v Pelhřimově znovu.


7/02/2012

Novinky z yo-yo světa #2.5 - Japonské Nats

Vítejte u pokračování článku z minulého týdne, tentokrát se podíváme na čerstvé novinky z právě skončeného Japonského Mistrovství( velká gratulace Mickymu ).

Yoyofactory


MVP se dočká svého nástupce, jenž si zachová typické ploché hrany. Bude se vyrábět zároveň ve verzi z hliníku 6061 a 7075, můžeme tedy očekávat něco podobného jako vztah mezi Supernovou a Supernovou Lite.



K novému signature modelu Stewa Browna jsem našel pouze tuto fotku, zatím žádné další informace.


Ukázaly se i první tři yo-ya z Champion řady.

Prvním je speciální Shaqler edice Northstary

Dalším je nový looper 808 na počest Alexe Garciy. O response se budou starat pady a tělo bude vyrobeno z acetalu, tedy materiálu podobného delrinu.


A posledním překvapením byl model věnovaný Mickymu. Mělo by se jednat o yo-yo naprosto vyčnívající z produkce YYF, osobně mě zajímá zda ty leštěné plochy mají i další efekt než jen estetický. Cena okolo 3200 Kč.





Yoyorecreation



Domácí šampionát se nemohla nechat utéct ani nejznámější japonská značka, která dohromady představila 8! nových modelů. Na 3 z nich jsme se podívali již v minulém článku, v současnosti jsou již dokonce v prodeji. 

Stargeyser je modelem mistra světa v 3A, Minata Furuty. Lehce undersized průměr 54 mm, šířka 42 mm a váha 67g.


Pro dalšího 3Ačkaře Yasukiho Tachibanu je připravený Triplet. S průměrem 57 mm, šířkou pouhých 40 mm a pořádnou váhou 70 g se jedná o pořádné 3A monstrum.




Pro 1A yo-yery přichází Attune. Průměr 55 mm, šířka 40 mm a váha 64 g.


I majitel firmy Kengo Kido(vidět jste ho mohly i na EYYC) si udělal vlastní yo-yo, které se vydává do současně populární sféry ultrawide yo-yí. Průměr 55 mm, šířka 47 mm a váha 70 g.


Nově u YYR najdemena oy-yích i splash, z aktuálních modelů u Attune a Tripletu, ze starších klasik pak u Sleipniru, Overdrivu a Stargazeru. Cena se oproti normálním modelům(cca 3500-3700) zvedne na 4000 Kč.






Ovšem největším překvapením byl nový PLASTOVÝ model YYR jménem Diffusion, jenž bude k dostání za pouhých 750 korun. Průměr 55 mm, šířka 40 mm a váha 66 g, v prodeji s úzkým(pro responsivní) a konkávním ložiskem.



sOMEThING


Příležitost pro uvedení nových yo-yí si nenechal ujít ani Hiroyuki Suzuki a jeho společnost sOMEThING.


Nejprve se ukázalo Angle XS, kapesní verze modelu Angle.  Průměr 44 mm, šířka 31 mm, váha 66 g. Cena okolo 1200 Kč.



A pak Micky předvedl svůj nový signature model Anglam - tvarově vychází z Angle, jen nabývá větších rozměrů. O rozložení váhy se postará titanový zátěžový kroužek, který se bohužel podepsal i na výsledné ceně, jenž se blíží k hranici 6000 korun. Ale asi se jedná o dobré yo-yo, když mu dopomohlo k vítězství na Mistrovství :)




C3yoyoDesign


Kapesní model inspirován pokerovými stoly - Token. Průměr 47 mm, šířka 38 mm a váha 66 g(teda asi pořádný feel-like-rock). Očekávám nižší cenu na úrovni Dibase.



C3 spojilo síly s Clywem a vznikl hybrid mezi H5 a Chiefem. Double V-shape, lehce zaoblené hrany a dvojité zátěžáky, to vše zní dobře. Bohužel rozměry vychází z H5(tedy průměr někde kolem 65 mm?) a asi se bude opět jednat o nepoužitelné monstrum.