Vítejte na českém blogu o lokální i světové yo-yo scéně. Najdete zde recenze yo-yí a různého příslušenství, reporty ze soutěží, odkazy na nová zajímavá videa a občas nějakou hlubší úvahu nad současnou yo-yo komunitou.
O víkendu bylo na contestu Bay Area Classic představeno mnoho nových yo-yí, zde je všechna shrnu a přidám i pár dalších zajímavých novinek.
Většina fotek převzata z yoyoskills
YOYOfactory
Příští rok YYF oslaví už desáté výročí a k této události si připravuje nejen mnoho úplně nových modelů, ale i několik lehce zmodernizovaných klasik.
Nové verze se dočká Velocity, jedno z nejlepších začátečnických yo-yí.
Nové yo-yo Onestar představuje první z řady "remixovaných" modelů. Zde kombinace klasického Protostar tvaru s One. Je použit nový materiál, podobný delrinu. Na BACu se prodávalo bez balení po 15$, cena normální verze pro obchody ovšem bude nejspíše vyšší.
Poprvé bylo k dostání i Avant Garde 2, některými kritizované za přílišnou podobnost s jinými yo-yi. V ČR si zatím ve Slušném si můžete alespoň vyzkoušet prototyp, uvidíte zda vám tvar sedne či zda vám bude sekat do prstou při každém bindu.
K dostání byla i tato limitovaná a velmi povedená edice Protostary
A objevil se i prototyp nového signature yo-ya Steva Browna, design je spoluprací Steva a Bena. (na obrázku stříbrné uprostřed)
YOYOJAM
Nové signature yo-yo JDyho je levný full size plasťák Trigger a vypadá opravdu dobře. Za chvíli bude kategorie levných plasťáků nejspíše přetékat samými skvělými yo-yi.
I John Narum dostane nové signature yo-yo. Ostrý H-shape vycházející z Chaseru a hybridní konstrukce z Celconu(plast na pdoobné bázi jako delrin) a hliníku. Zajímavě působí speciální povrchová úprava na vnitřku yo-ya, novinka od Yoyojamu. Cena okolo 50$
Ikdyž známý už dříve, raději ho tu zmíním. Next Level je dlouho očekávaná celokovová verze Chaseru. Tělo z hliníku a okraje z niklové mosazi, uvnitř také speciální povrchová úprava. Cena 125 $, oficiální uvedení do prodeje 31. května.
Chico yo-yo
SUV, siganture yo-yo Sama Ungerera
ZRO offstring, vyrobený z Delrinu, 78 gramů, průměr 76, šířka 57 mm
Ostatní
Recrev a jejich TA1 bude dostupná jak ve verzi z hliníku, tak i z titanu.
A když už jsme u titanových yo-yí, brzo můžeme očekávat nové od 3YO3
Zatím nepojmenované yo-yo od VS Newton( u nás docela neznámé, v USA neskutečně vyhypované).
Nová firma Moment Yoyo a jejich prototyp
A yo-yo na které se já osobně v posledních měsících nejvíce těším, Cascade od One Dropu. Hezký oblý tvar, průměr 54, větší šířka cca 45-47 mm a podle mnohých jedno z nejzábavnějších yo-yí na trhu.
G Squared yoyos je mladá, velmi malá značka z USA, za níž stojí Brett Grimes a Jacob Gross, které můžete znát z tutoriálů na stránce High speed yoyo. Právě při jednom natáčení vznikl nápad na vlastní yo-yo a zanedlouho poté spatřil světlo světa Albatross.
Jako mnoho ostatních amerických či kanadských firem(Clyw, Anti-yo, Toxic), i G Squared vložilo výrobu svého yo-ya do rukou One Dropu, čímž si zajistilo naprosto excelentní kvalitu výroby s nulovým vibem.
Parametry
Průměr 56 mm
Šířka 43,64 mm
Gap 4,34 mm
Váha 65 g
Ložisko One Drop 10 ball
Response Transparentní silikon
Konstrukce
Při volbě tvaru se příliš neexperimentovalo, jednoduchý zaoblený butterfly je mezi současnými extrémními V a H shapy příjemným závanem starších dob. Jedinou zvláštností je malý schod před gapem, jenž slouží jako malé rozšíření yo-ya a hlavně omezuje kontakt mezi stringem a stěnami.
Albatross se velmi příjemně se drží, tvar je dostatečně otevřený pro jisté přistání na stringu a při grindech je přechod z prstu na ruky bezproblémový.
Zajímavější je pohled z boku. Kromě klasického vystouplého okraje pro thumb grindy hlavně zaujme druhý zátěžový kroužek umístěný přibližně uprostřed yo-ya. V době kdy se každý výrobce pokouší posunou veškerou váhu na okraj yo-ya, G Squared místo toho volí vyváženější rozložení zajišťující unikátnější feel a větší stabilitu.
Prostředek je řešen podobným způsobem jako u Darksonicu od C3, lze tedy s yo-yem provádět horizontální grindy.
Co se rozměrů týče, Albatross odpovídá současným trendům pro contestová yo-ya, tedy mohutný, široký fullsize. Gap patří mezi ty užší, ale i tak bezproblémů zvládá více vrstev provázku najednou a bindy jsou ideálně ostré.
Povrchová úprava zvaná "Gruntbull blasted", kterou najdeme i například na Clywech, je velmi hladká, lesklá a dobrá na grindy. Yo-yo se prodává ve velkém množství různých splashí a acid washů, jednobarevné se prozatím nevyrábějí.
Použité ložisko je od One Dropu, ploché s deseti kuličkami a dle mne se jedná o nejlepší rovné ložisko v yoyo světe. Po lehkém namazání je velmi tiché, točí se plynule a dlouho a díky špičkovým materiálům má velmi dlouhou životnost.
Jako návratový systém je použit tranparentní silikon, bohužel jsem se setkal se stejným problémem jako u yo-yí značky Werrd. Silikon vydržel v perfektním stavu pouze krátkou dobu, poté bindy začaly trochu prokluzovat. Osobně jsem raději silikon nahradil Flow Groove pady od One Dropu a ikdyž nevyplní úplně celou drážku, v yo-yu slouží mnohem lépe. Ještě lepší možností je použít Snow Tiry od Clywu, které by sem měly pasovat ideálně.
A jak se s ním yoyuje?
65 gramů a velmi dobré rozložení váhy poskytuje velkou universálnost co se týče stylu. Pomalejší yo-yování je klidné, yo-yo nikdy nepředbíhá yo-yera, ale poté stačí trochu přitlačit a z Albatrosse se stane pořádný rychlík. Váhu se podařilo skvěle vyladit, nepůsobí příliš lehce ani těžce, ale přitom s dostatečnou autoritou.
Spin time sice nedosahuje na extrémní hodnoty CODU2 či Berserka, ale bezproblému se vyrovná třeba takovému Chiefu, tedy pro naprostou většinu komb naprosto dostatečné. Naprosto excelentní je ovšem stabilita, s yo-yem se dá dělat cokoliv a přitom se nikdy nezačne naklánět.
Albatross se hodí snad pro všechny typy tricků, při suicidech se smyčky dobře rozevírají, perfektních regenerací se může provést několik za sebou i horizontál není žádným problémem.
Albatross hlavně ale zapůsobí svým unikátním feelem, který má blízko ke Clywům či SPYY, ale i tak se od nich výrazně liší. Yo-yování je s ním opravdu zábava, přizpůsobí se spoustě stylů a navíc k tomu dokáže podávat i špičkové výkony při soutěžích.
Tady je mé promo video k Albatrossu.
Shrnutí
Klasický tvar, skvělá váha a feel a pokud vynecháme ne úplně ideální response, tak prostě bezchybné yo-yo. Na contesty sice jde najít ještě o kousek dokonalejší yo-yo, ale to nenabídne kombinaci vynikající playability s příjemným feelem. Na to, že se jedná o první yo-yo výrobce, je to velký úspěch.
Pro mě osobně patří Albatross do mých TOP 3 yo-yí.
G Squared už pracuje s prototypy nového yo-ya pojmenovaného Nessie. S ním se vypraví do úplně jiných vod, od kulatého butterfly z Albatrosse přeskočí na opravdu extrémní H-Shape, zatím ale nejsou žádné další podrobnosti
Předevčírem proběhl další yo-yo contest, tentokrát v rámci festivalu Žonglpárty. Osobně jsem se předchozího ročníku festivalu nezúčastnil a přesně jsem nevěděl co mám očekávat, ale nakonec to byla příjemná akce. Bylo k vyzkoušení opravdu pěkné množství disciplín, od žonglování přes frisbee a mílové boty až po slackline. Trochu slabší mi přišla návštěvnost, zvlášť když vezmu v potaz opravdu nádherné počasí a začátek hokeje až v půl šesté. A dojem opravdu kazily vyloženě pouťové stánky s perníky a levnými hračkami.
V yo-yu se soutěžilo ve dvou kategoriích, v Trick Ladderu a Freestylu na jeden a půl minuty. Ceny a diplomy byly připravené pro úplně všechny soutěžící a ikdyž se jednalo třeba jen o drobnost, vždy je příjemné si něco za svou snahu odnést. Pro top 3 pak byly připravené i pěkné poháry.
Trick Ladderu se zúčastnilo 8 soutěžících, ovšem někteří z nich se triky učili teprve hodinku před začátkem contestu a za svou odvahu si určitě zaslouží pořádné uznání. Nejjistěji triky nasázel a s bezpečným náskokem zvítězil Seva Golovin.
Freestyle byl otevřen pro všechny styly a úrovně yo-yerů. Mezi 45 soutěžícími chyběla pouze naprostá česká špička(Ta se naskládala do poroty), jinak zde bylo k vidění mnoho velmi zkušených yo-yerů. Proti nim své schopnosti přišlo předvést i kvantum středně pokročilých.
Naprostá většina soutěžících vsadila na 1A, z ostatních stylů bylo k zahlédnutí pouze 4A a to navíc jen na pár vteřin. Osvěžení alespoň přinesli dva káčaři, kteří neváhali přicestovat až z Moravského Krumlova. Všechna vystoupení se natáčela a v blízké době budou ke shlédnutí.
Vítězství po velmi povedeném freestylu vybojoval rychle se zlepšující Honza Paprštejn a myslím si, že od něj můžeme čekat mnoho dalších pěkných umístění. Ve velmi těsném závěsu(rozdíl pouhých 0.12) skončil Viktor Myškovský, jehož vynikající sestavu bohužel pokazilo pár chybiček, třetí místo pak vybojoval čerstvý vítěz středně pokročilé kategorie z Crank Itu, Pavel Dietrich. A autorovi tohoto blogu se freestyle vcelku povedl a uzurpoval krásné čtvrté místo :)
Na konci článků o contestech budu uvádět pár poznatků a byl bych rád, kdyby se o nich rozproudila aspoň krátká diskuze buď zde v komentářích či na Facebok profilu tohoto Blogu.
- Atmosféra v průběhu dne dost pokulhávala. Na první část freestylů přišlo slušné množství lidí, ovšem jejich odezva, ale i odezva yo-yerů byla velmi smutná. Poté se ukázala neatraktivita yo-yování pro obecný lid, protože během krátké desetiminutové pauzy se všichni diváci vypařili a nikdo se nevrátil. Na druhou půlku se tedy dostavilo jen pár yo-yerů, kteří přílišné nadšení neukázali. Co do atmosféry, se určitě jednal o nejhorší contest na jakém jsem byl.
- Nějaké originalita ve výběru hudby by také neškodila. Chápu že spousta ze soutěžících má extrémně omezený hudební rozhled, ale i v mizerném Dubstepu či Hip-Hopu se dají najít originální písničky. Takto se holt na každé soutěži opakují ty stejné, už extrémně provařené písničky a nejhorší je, když si stejnou písničku vybere přes 6 lidí!!!
- Krádeže - je to už provařené téma, ale snad na každém contestu se poslední dobou něco ztrácí. Jestli to takhle bude pokračovat, tak shopy už nebudou nabízet yo-ya na vyzkoušení a pokud někoho poprosíte o zapůjčení yo-ya, můžete se setkat s velmi ošklivou negativní odpovědí.
- Když si můžete vybrat cenu, proč zvolíte nepoužitelný "voděodolný" obal na mobil místo pěkného dřevěného yo-ya? 90% soutěžících podle mě nikdy na vodáckém výletu nebylo(a nikde jinde se podobný obal nepoužívá) a navíc ten rozdávaný obal měl do pořádného obalu velmi daleko. Oproti tomu dřevěné yo-yo jednoduše předěláte na fixed axle, je s ním kupa zábavy a poslouží jako upomínkový předmět výrazně lépe než hnusný kus plastu.
- Contesty na venkovním podiu, jak vám to vyhovuje? Nevadí vám vítr, jenž může pokazit množství triků? Máte radši přirozené světlo než ne vždy ideální osvětlení v sálech?
- Nošení hudby na CD či Flash discích- neuvítali by jste spíše posílání emailem, kdy se o nic nemusíte starat? Nebo si takové velké množství lidí volí hudbu až na poslední chvíli a nestíhali by to odeslat v čas?
- Pokud jste začátečník a máte problém vůbec naskládat dostatek triků na jeden a půl minuty, zkuste raději štěstí v trick ladderu a netrapte se s freestylem.
Nejbližší soutěží je South Moravia Yo-yo Contest, já se kvůli zkouškám nemůžu zúčastnit, tak jen chci popřát všem účastníkům hodně štěstí a hlavně kupu zábavy.
Ať už jste rodič hledající vhodný narozeninový dárek pro svou ratolest či nováček vybírající své první yo-yo, informace v tomto článku Vám snad pomohou s vaší volbou. A zkušený yo-yer aspoň bude vědět po čem šáhnout, až ho přestanou bavit příliš dokonalé kováky(část určená pro zkušené je až na úplném konci článku).
Yo-ya zakoupíte v kamenných obchodech s eshopem Slusny.net či yoyostore.cz, kterým bych chtěl také poděkovat za zapůjčení některých yo-yí do srovnání.
Kde začít?
První kontakt s yo-yo světem by měl určitě probíhat přes yo-yo vracející se na škubnutí(responsivní). Takové nebude začátečníka zatěžovat starostmi s vracením yo-ya do ruky přes složité pohyby určené pro pokročilé a on se tak může plně věnovat ovládnutí základních triků. A také ho bude trestat za všechny jeho chyby, které by ho jinak pronásledovaly i v budoucnu.
Na nevracející se yo-yo(unresponsivní), vyžadující vracení přes takzvaný Bind, opravdu doporučuji přejít až po dokonalém zvládnutí všech začátečnických triků a klidně i několika pokročilých. Myslím si, že čím později, tím lépe.
Všechna zde srovnávaná yo-ya se vracejí na škubnutí již po vyndání z balení, ale všechny kromě Fastu a Spinstary lze později velmi jednoduše upravit na nevracející se.
Návody na začátečnické i pokročilé triky najdete na českých stránkách Slusny.net a Duncancrew.cz A pokud jste zmateni některými výrazy, zde je yo-yo slovník
Konstrukce
Každé z porovnávaných yo-yí se skládá ze dvou půlek vyrobených z plastu spojených kovovou osičkou, na které je nasazené kuličkové ložisko. Oproti obyčejným yo-yím z hračkářství, která v sobě obsahují plastovou či dřevěnou osičku, nabízí kuličkové ložisko mnohem delší čas točení.
Co se tvaru týče, Fast, Spinstar, Mosquito, Freehand i Velocity, sdílejí klasický zaoblený tvar pojmenovaný Butterfly. Ten je velmi příjemný na držení v ruce a nabízí dostatečně široký prostor pro zachycení provázku.
Speedmaker spíše připomíná písmeno V, skoro celá šířka yo-ya slouží pro zachycení provázku a díky ostřejšímu tvaru se dokáže pohybovat výrazně rychleji.
Trochu složitěji na tom je Pro-Z, které lze používat ve dvou variantách. V užší se hodí na úplně základní triky a na styl pojmenovaný loopování. Yo-yo lze rozebrat, vyměnit osičku za delší a vložit plastové "Mod Spacery", které yo-yo výrazně rozšíří a to je poté připravené zvládnout libovolný pokročilý trik. Výsledný tvar má blízko k písmenu H a jedná se v současnosti asi o nejpoužívanější tvar v yo-yo světě.
U všech zde testovaných yo-yí lze nějakým způsobem upravovat šířku mezery pro provázek, platí že čím užší mezera, tím více se yo-yo vrací. Tedy do začátku co nejužší, pro pokročilé zase co nejširší.
U Fastu a Spinstary se to dá nastavit pouze částečným rozšroubováním yo-ya. Je to velmi jednoduché a rychlé, jen pozor ať to není povolené příliš, jinak by se mohlo yo-yo rozšroubovat úplně a rozpadnout se na dvě půlky uprostřed hodu.
U yo-yí Duncan lze měnit kovové podložky pod ložisko, u Freehandu dostanete dva různé páry, pro druhé dva modely je nutné si podložky dokoupit. Jedná se o malé součástky, které mají ve zvyku po rozšroubování yo-ya okamžitě vypadnout a zakutálet se na nejpřihloupější místo v okolí, tedy určitá opatrnost při manipulaci je nutná.
Speedmaker jde rozšířit použitím speciálních podložek pod ložisko, při rozebírání yo-ya si na ně dávejte extrémně velký pozor! Také je možné ho částečně rozšroubovat.
Nejpromyšlenější systém nabízí Velocity, u nějž lze nastavit vysunutí návratového systému do mezery yo-ya pouhým pootočením kolečka na boku yo-ya. Nastavování je velmi jemné, tedy každý si může šířku mezery přizpůsobit přesně svému stylu.
Návratový systém
Aby se yo-yo vrátilo do ruky, musí se provázek buď o něco zaseknout nebo vyvinout dostatečné tření o stěny yo-ya a právě zde vstupuje do hry návratový systém.
Fast 201 a Spinstar využívají nejprimitivnější, ale také nejjednodušší systém, vznešeně nazývaný " Fully Active Starbust Technology"(zkráceně FAST). Je nejvhodnější pro mladší děti, které s yo-yováním mají naprosto nulové zkušenosti. Nic se nemusí měnit ani složitě nastavovat, stačí vybalit a začít házet.
Jedná se o řadu výstupků ze stěn yo-ya, o které se provázek při zaškubnutí zasekne a yo-yo se vrátí do ruky. Citlivost tohoto systému lze ovlivnit částečným rozšroubováním yo-ya, ale nikdy z něj nejde udělat úplně nevracející se. Bohužel se provázek o tyto výstupky zachytává i v průběhu triků, čímž yo-yo výrazně zpomaluje a tedy snižuje dobu točení se. Navíc u Fastu 201 tření provázku vydává velmi hlasitý a nepříjemný hluk a provázek se dokonce o výstupky, jenž jsou výrazně ostřejší než u Spinstary, může zpřetrhat a yo-yo poté čeká krátký a pro okolí nebezpečný let.
Podobný systém, jednoduše pojmenovaný Starburst, používá i Pro-Z ve své úzké variantě. Výstupky zde nejsou tak velké jako u systému Fast, ale díky velmi úzké mezeře pro provázek i tak nabízejí velmi spolehlivý návrat yo-ya do ruky.
U yo-yí Mosquito, Freehand a Pro-Z v širším nastavení se setkáme se speciálními nálepkami ve dvou variantách. Dodávané hrubší "Friction sticker" zaručují vracení se na trhnutí, bohužel jejich životnost je poměrně nízká(cca. pár dní) a musí se tedy často měnit. Druhým typem, který je nutno si dokoupit, jsou "Silicone sticker". S nimi se yo-yo už vrací mnohem méně a jejich vydrží je několikanásobně delší(měsíc). Pro nevracející se nastavení stačí nálepku z jedné půlky yo-ya sundat.
Výhodou Duncan stickerů oproti konkurenci je jejich cena, za 4 páry zaplatíte pouze 80 Kč.
Velocity používá K-pady, úzké proužky bílého silikonu, v současnosti nejpoužívanější systém i v drahých kovových yo-yích. Vydrží velmi dlouho(klidně několik měsíců) a celou životnost si zachovávají excelentní vlastnosti. Jeden pár vyjde na 40 Kč.
Speedmaker používá starší, v dnešní době již příliš nepoužívaný hybridní systém. Na jedné půlce se nalézá starburst, stejný jako v Pro-Z, na druhé straně gumový kroužek zvaný O-Ring. Tato kombinace je naprosto skvělá pro vracení se na škubnutí, ale pro pokročilé yo-yování už není ideální, protože gumový kroužek způsobuje velmi silné tření s provázkem. Tedy pro nevracející se yo-yo je nutné gumový kroužek nahradit silikonovým.
Které vybrat pro začátečníka?
Začněme těmi nejjednoduššími a nejlevnějšími, Spinstarou a Fastem. Tyto modely se hodí pro mladší děti, jenž yo-yo drží v ruce úplně poprvé. O nic se zde nemusejí starat, jen občas vymění provázek. Na základní triky plně jsou naprosto perfektní, bohužel na ty pokročilé už nedostačují.
Osobně preferuji Spinstaru kvůli tiššímu a hladšímu točení se, ovšem jedná se o velmi velké yo-yo(průměr 60 mm) a maličké dětské ruce proto můžou mít problém s pohodlným držením.
Doporučení: Nevíte zda vás yo-yování bude bavit a chcete si to jen zkusit? Pak je Spinstar či Fast naprosto ideální.
Speedmaker exceluje u začátečnických i pokročilých triků, ale jeho úplné ovládnutí může být trochu složitější. Je jednoduchý na údržbu, ovšem pro úpravu na nevracející se je nutné dokoupit pár dalších drobností.
Jen pro zajímavost, toto yo-yo používal několikanásobný mistr světa Hiroyuki Suzuki v roce 2005 při kvalifikaci na mistrovství světa i při svém vítězství na mistrovství středního Japonska..
Doporučení: Skvělé pro začátek, ale své využití najde i na úplném vrcholu kariéry.
Freehand 2.0, velké a stabilní, triky s ním jdou velmi jednoduše, možná až příliš. Složitý systém podložek a nálepek ovšem vyžaduje pečlivé starání se o yo-yo a nejsem si jistý, zda mladší děti zvládnou takovou zodpovědnost.
Doporučení: Taková jednodušší a pohodlná cesta, ale pro zodpovědnější.
S Velocity jdou triky skoro stejně snadno jako s Freehandem, ale na rozdíl od něj je mnohem jednodušší na údržbu. Otáčet kolečkem na stranách a jednou za pár měsíců vyměnit proužek silikonu zvládne úplně každý.
Doporučení: Taková jednodušší a pohodlná cesta i pro lemply.
Mosquito je nejmenším, nejužším a hlavně nejlehčím yo-yem srovnání. Strefit se ním na provázek není příliš snadné a kvůli své váze není ani příliš stabilní a točí se mnohem kratší dobu než jeho konkurenti. Učení se s ním základy je nepochybně složitější, ovšem může to být až příliš složité a tak mnoho začátečníků spíše odradí.
Doporučení: Pokud se hodláte yo-yování věnovat opravdu naplno a své schopnosti vést k dokonalosti už od úplného začátku, pak je Mosquito skvělá volba. Ostatní ale raději šáhnou po jiném.
Úzká varianta Pro-Z je skvělá na učení naprostých základů i na experimentování s loopováním. Poté stačí přidat Mod Spacery a z Pro-Z se stává velmi široké a stabilní yo-yo zvládající i nejtěžší triky. Právě možnost výběru mezi naprosto primitivním a velkým moderním yo-yem z Pro-Z dle mě dělá to nejlepší možné yo-yo pro začátečníka. Jediným nedostatkem je složitost takového yo-ya, k systému podložek a nálepek z Freehandu se přidaly ještě Mod Spacery a různé délky osiček.
Doporučení: Brilantní začátečnické yo-yo v každém ohledu, bohužel složitější.
Rady závěrem
- K yo-yu rovnou přikupte alespoň 20 náhradních provázků. Časem se ničí a později se můžou dokonce přetrhnout.
- K Duncanům rovnou přikupte alespoň po jednom balení Friction a Silicon nálepek
- Pro přeměnu yo-ya na nevracející se stačí tři jednoduché kroky
1. Co nejvíce rozšířit mezeru pro provázek
2. Vyčistit ložisko
3. U Duncanů nahradit Friction nálepky za jednu Silicon, u Speedmakera gumový krouže za silikonový
-Pokud budete mít s čímkoliv problém, nebojte se zajít do jednoho z Pražských obchodů, na nějaký yo-yo sraz či soutěž, všude vám rádi pomohou. Nebo se alespoň zeptejte na facebooku jednoho z obchodů.
A ještě doplním moje krátké video, ukazující že i s obyčejným vracejícím se Freehandem jdou dělat složité triky.
Které vybrat pro zkušené?
Fast a Spinstaru doporučuji rovnou ignorovat, může s nimi být chvilku zábava, ale poté je vytáhnete jedině na Fast Challange. Navíc Fast se při silnějším hodu a složitých tricích dokáže prokousat provázkem klidně už za 30 minut.
Mosquito je opravdová výzva, yo-yování s něčím tak lehkým je hrozně zvláštní pocit a hlavně je to pěkně složité. Potrápí to velmi vaše schopnosti, o to pak bude větší úleva při návratu k high-end kováku.
Velocity nenabízí nic výjimečného a pokud vysloveně netoužíte po responsivním yo-yu, takový Whip nebo Die-Nasty se jeví jako výrazně lepší volba.
Ať už se mluví o Freehandu 2.0 či Zeru, označil bych je za Mini Coopery yo-yo světa. Každý by s ním měl někdy házet, každý by ho měl někdy vlastnit. Je to velmi zábavné yo-yo, které ale schopnostmi za těmi současnými v ničem nezaostává.
Speedmaker vychází z legendárního Speederu, před 7 lety s ním Hiroyuki dokázal opravdová pekla, tak si můžete vyzkoušet jak to půjde vám. Je to lehký a úzký plasťák, tedy velmi vhodný na rychlé yo-yování, ale dlouhý spin time a velkou stabilitu od něj nečekejte. Plusové body ale sbírá za výrobu v USA a materiál Celcon, jenž působí mnohem příjemněji než ostatní plasty a hlavně se s ním dají rozumně dělat i grindy. Osobně doporučuji O-ringy nahradit silikonem.
Pro-Z nabízí obrovskou porci zábavy, nejenže si můžete vyzkoušet 2A a pokoušet se o složité triky na loopovacím yoyu, ale i v širším nastavení se jedná o zábavné a vynikající yo-yo. Jedinou vadou na kráse budiž poměrně úzký gap, který se bohužel nepodařilo žádnými jinými spacery nějak rozumně zvětšit.
Samostatnou kapitolou jsou Mod Spacery, jenž pasují do většiny Duncan plasťáků a ať už zatoužíte po širokém Freehandu, konečně pořádně široké Hayabuse či Pulsu použitelném na 1A, Mod Spacery vám to všechno zařídí.