Na slovenské mistrovství v yoyu se vydalo hned několik pražských výprav. Dodávka ze Slušného se mnou na palubě, auta s Barely teamem a s bandou floutků, nějací odvážlivci cestovali předraženým vlakem. Cesta byla dlouhá a nudná, aspoň jsem se bavil sledováním kentarova skillu v japonských hrách, které mi nedávaly žádný smysl.
V Blavě jsme se okolo jedenácté ubytovali ve velmi příjemném hostelu s vlastním barem točícím Plzeň. Večer probíhal poklidně, okolo třetí to zalomili i poslední kaliči, ze kterých ale nebyl příliš nadšený nás Amsterdamský spolubydlící. Ale když je vám lehce přes padesát a zrovna cestujete po celé Evropě, tak z party opilých Čechů nikdy moc u vytržení nebudete :)
Ráno se ne každému chtělo vstávat, takový Hank se na to rovnou vykašlal a pěkně si přispal. Poté už stačilo pořešit drobnosti jako hygienu( a to nejde moc rychle, když jednu ze dvou koupelen v celém hostelu zaberou kluci s neodkladnou potřebou si fénovat vlasy!!) či nalezení ztracených klíčů od dodávky.
Cesta po pusté Bratislavě nám pěkně nastínila jak to asi vypadalo za komančů, nakonec jsme ale objevili známky civilizace a pak i taneční studio kde se SYN odehrával.
Studio byla pěkná moderní budova nabízející skvěle osvětlené podium a příjemné prostrědí, potěšil i bar s občerstvením. Poněkud mě překvapila menší kapacita studia, ale na konec to stačilo, protože se ukázalo, že na Slovenské mistrovství chodí méně lidí než na průměrný český contest.
Jediné co bych vytkl místu konání bylo špatné větrání a dost fórové prohýbající se dřevěné podium, které nakonec neuneslo závěrečná skupinová fota a oslavování a prasklo.
Teď už ale k freestylům. Videa najdete na Yo-yo.hu, yoyo.sk a na Slušném.
U středně pokročilých se vyskytl už klasický problém, závodníci byli tak zděšení z lehoučkého tricklistu, že se raději rovnou vydali do pokročilých, kde byly naprosto bez šance. Do středně se tak přihlásilo jen 6 lidí, tedy trick list se stejně přeskočil a šlo se rovnou na 1,5 minutové freestyly.
V Pro kategorii se v minutových freestylech předvedlo skoro 50 lidí, ale postoupit jich mohlo jen 10. Snad všichni favoriti zvládli postoupit, z prvního místa se mohl prozatím radovat Jano Hlinka, největší kandidát na mistrovský titul.
Pak přišel čas méně populárních divizí 4A a 5A. Naštěstí se v obou případech našel dostatečný počet závodníků, tady mohli být vyhĺášeni mistři Slovenska, kteří budou seedováni do finále mistrovství světa. Ve 4A zvítězil se slušným náskokem Alex Lipka, i přes spoustu chyb a viditelnost nervozitu. 5A jasně ovládl Janko Hlinka s jeho klikacím, ale nezajímavým stylem.
Pak přišel čas 1A openu s 23 účastníky, tedy spíše české divize se třemi Maďary navíc. Byla to nejspíš poslední možnost na porovnání české špičky před naším mistrovstvím. Většina freestylů se dost podařila a ke shlédnutí byly výkony na vysoké úrovni.
Mě se podařil zatím můj největší úspěch, když jsem jel pěkně v klidu a výsledkem bylo jedenácté místo.
Na desátém místě skončil Matouš Tomeš, čímž pěkně navázal na své osmé místo ze Slyzu a stále tak ukazuje, že patří mezi nejnadějnější yoyery z mladší generace.
Jirka Zavadil nedokázal navázat na své první místo ze Slyzu, dost chyboval a to ho srazilo až na devátou pozici.
Axl předvedl moc pěkný freestyle, bohužel jeho styl, který se mě osobně velmi líbí, nějak nepřeje vyšším umístěním, zde byl až osmý.
Sedmý skončil Vilmos Zoltán Kiss, který jel na virální Gangnam style. Bohužel výběrem hudby zábavnost jeho vystoupení končila, dál to byl už jen klasický zamračený Vilmos, opravdu promarněná šance. Předvedl svojí sestavu z mistrovství světa, zvládl to docela čistě, ale na špičku to nestačilo, ikdyž dle něj měl být nejhůře pátý a s výsledky moc spokojený nebyl.
Robik, Peťan i Kuba Rakovec předvedli skvělé freestyly jen s pár chybičkami, bohužel na ně zbylo 4 až 6 místo. Pokud předvedou stejný výkon i na republice, mají určitě šanci i na vítězství.
Třetí místo bral vyspeedovaný Maďar Linzenbold Akos, druhý skončil Vašhek, který nebyl ze svého freestylu moc nadšený. Ale věřím že do republiky to vypiluje a určitě se pokusí získat titul.
Zasloužené vítězství získal Tomáš Bubák, jenž předvedl super freestyle s pěkným využitím hudby, ani pár chyb nevadilo. Pochvalu si určitě zasluhuje i díky tomu, že skončil freestyle přesně po dvou minutách, ikdyž DJ zaspal a nechal hudbu hrát o pár vteřin déle. Vypadá to, že před mistrovstvím Tomáš zlepšuje svou letošní formu a obhajoba titulu vypadá nadějně.
Slovenské finále v 1a mělo jasné favority, předpokládal se souboj mezi obhajujícím Galbavým a velkou nadějí Hlinkou. výsledek byl ale nakonec velmi těsný a mezi prvním a čtvrtým byl odstup menší než jeden bod.
Na třetím místě skončil Galbavý, který freestyle pojmul až příliš zběsile a ikdyž jel opravdu rychle a měl spoustu kliků, srazilo ho velké množství chyb.
Druhý byl dvojnásobný mistr Slovenska Matio, jasně nejstarší soutěžící v 1A. Jel čistěji s menším množstvím chyb a freestyle zakončil úžasnou sbírkou picture triků.
V tenhle moment už běžela spousta lidí gratulovat Hlinkovi k vítězství, ale pak pro ně přišel šok, když byl vítězem ohlášen Matro. Ten postupoval z nižších příček, ale na rozdíl od ostatních předvedl pomalejší a extrémně čistý freestyle, k vítězství mu určitě pomohlo i skvělé perfo. Vítězství jsem mu opravdu přál.
Zklamaný Hlinka tedy skončil až čtvrtý a spoustě lidí to přijde nespravedlivé, pro ně byl jasným vítězem. Hlinka jede pekelně rychlý a čistě klikací styl, ale ztrácí na průměrném perfu a nějakou velkou originalitu či různorodost také nenabízí. Zde navíc přidal i dost chyb. Jeho styl je maximálně přizpůsobený současnému bodovacímu systému a jde jasně za vítězstvím, ale osobně mi to přijde jako velká nuda.
Po akci jsem se přesunuli na afterparty konající se v opravdu pěkné restauraci, což byla velmi příjemná změna oproti klasickým klubům - příjemné prostředí, normální světlo a hlavně to neničí sluch. Bohužel mnoho lidí si sedlo jen na jedno pivo/kofolu a pak hned zmizelo.
Cesta do Prahy byla už jen konstantní nuda prokládaná spánkem, zde moc děkuji Kubovy za ochotu řídit přes noc a Axlovi za udržování řidiče vzhůru.
A už jen pár vět závěrem.
- co se týče komunity, na Slovensku chodí na contesty výrazně méně dívek a průměrný věk yo-yerů mi přijde nižší než u nás. Zato jich výrazně víc kouří.
- na Slovensku bylo naprosto mrtvé publikum, skoro žádné povzbuzování a mizerná atmosféra.
- škoda že nebyla kategorie X-open, ve které by se našlo několik zkušených lidí na 3A, 5A i 2A
- moc se mi líbily trika ve stylu Trona a jednu už mi leží ve skříni.
- i přes prohibici v Čechách snad nikdo z naší výpravy tvrdý alkohol moc nepopíjel ani si nevezl flašku domů
- Slušný na Slovensku dotáhl spoustu Clywů a Turnově pointu, yo-yí která tam nikde nekoupíte, ale prodalo se jich jen pár, osobně jsem čekal mnohem větší zájem. Ale nevím zda na Slovensku nechybí hype či spíše peníze.
- chci moc poděkovat všem organizátorům za bezproblémový průběh contestu, všechno jelo bez nějakého zbytečného zdržování.
Vítejte na českém blogu o lokální i světové yo-yo scéně. Najdete zde recenze yo-yí a různého příslušenství, reporty ze soutěží, odkazy na nová zajímavá videa a občas nějakou hlubší úvahu nad současnou yo-yo komunitou.
9/30/2012
9/23/2012
9/01/2012
Ložiska - Zajímavé kousky stojící za pozornost
Většina z Vás už má zkušenosti se všemi možnými druhy ložisek, ať už se jedná o konkávy původem z USA, Itálie či Číny, Centracy či obyčejná flat ložiska, a proto je zbytečné o nich psát něco dalšího. Zde bych chtěl spíše upozornit na u nás méně známá ložiska, která si ovšem díky svým výborným kvalitám zaslouží Vaší pozornost.
One Drop – 10-ti kuličkové
Z dnešního výběru v našich končinách nejznámější, přeci jen se jedná o standardně dodávané ložisko ve skoro všech One Dropech( výjimkou budiž Caferacer, budget model, u kterého se šetřilo kde se dalo).
Jedná se o rovné ( flat ) ložisko velmi vysoké kvality, které díky 10-ti kuličkám a vysoké přesnosti zpracování nabízí extrémně tiché a hladké točení. Ať už suché či lehce nalubrikované, nabízí velmi dlouhý spin time, dostatečný pro sebedelší komba. Dle zkušeností z diskuzních fór, lehce namazané One Drop ložisko má extrémně dlouhou životnost v porovnání s ostatními flat ložisky. Vyrobeno z nerezové oceli, dostupné pouze ve velikosti C.
Z osobní zkušenosti jsem u One Drop ložisek vysledoval nutnost určitého kratšího “zaběhnutí”, z počátku se může čas od času ozvat podivný skřek, po pár desítkách minut ale ložisko dosáhne ideálních vlastností a nic nebrání spokojenému užívání.
Dle mého názoru ( se kterým by souhlasilo i množství dalších recenzentů a velká část světové yo-yo komunity) se jedná o suverénně nejlepší flat ložisko na současném trhu, pokud patříte mezi fandy flat ložisek, nic jiného nemá smysl hledat.
Terrapin X
Ložisko vyráběné v USA, těšící se extrémně velké oblibě na Yoyoexpert foru.
Jedná se o centrující ložisko, i když je toho docíleno poněkud neobvyklým způsobem – Ložisko vypadá jako flat, ovšem uprostřed se nachází velmi mělká drážka, jenž se stará o udržování stringu uprostřed. Záměrem bylo docílit centrace stringu, aniž by docházelo k nežádoucímu vrstvení více stringů, jako se stává u konkávních ložisek. Nejedná se ale o příliš spolehlivé řešení, string se vycentruje pouze tak v 70% hodů, navíc z prohlubně velmi snadno vyskočí uprostřed komba.
Na obrázku je Terrapin vlevo, drážka není skoro vidět.
Oproti předchozím ložiskům je Terrapin pořádně hlučné, ani nenabízí extrémně hladký chod, to ale vynahrazuje naprosto ďábelským spin timem. Pouhým roztočením prsty se dá dosáhnout přes minutu dlouhé točení se ložiska, yo-yo se s takovým ložiskem stává nezastavitelným strojem, poskytující dostatek času opravdu na cokoliv.
Ložiska Terrapin se nedoporučují čistit či na ně používat různé olejíčky, už z výroby jsou totiž uvnitř ošetřeny speciálním práškem, jenž nahrazuje funkci lubrikace.
Jednu dobu byly k dostání na yoyozu, ale v současnosti je lze zakoupit pouze přímo od výrobce přes Ebay, či přímým kontaktem přes Facebook. Základní verze vyjde na 200 korun i s poštovným, keramická pak na dvojnásobek. Dostupné ve všech velikostech.
Haný – Konkávní 10-ti kuličkové
Ložisko pocházející z Číny, u nás prodávané firmou Haný za cenu 149 Kč. Velikost C.Na rozdíl od ostatních čínských konkáv na českém trhu vyráběných z pochromované oceli je zde použita ocel nerezová. Ložisko tedy i po delším čase nejeví známky rezavění či oxidace, což je velkým problémem u konkurenčních čínských ložisek.
Oproti jiným čínským ložiskům se zde navíc setkáváme s 10-ti kuličkovým ložiskem, jenž nabízí tišší, hladší a z mé zkušenosti i delší spin.
Pokud hledáte kvalitní a lehce dostupné konkávní ložisko, to od Haný se za 150 korun jeví jako mnohem lepší volba než jakákoliv čínská konkurence. Velmi dobře obstojí i v porovnání s konkávou od Dif-E-yo, ve všech vlastnostech je plně srovnatelné, ale za poloviční cenu.
Pozn.: Nejspíše totožná ložiska v Evropě prodává Yoyoraven, jen si na ně nechávají přidělat své iniciály. A poté zvednou cenu na 250 Kč.
Podobná ložiska je možné nalézt i v množství čínských yo-yích, kupříkladu v modelech od Yoyofficeru či Top-yo.
Twisted Stringz – Trifecta
Americká firma Twisted Stringz, jak už název napovídá, se zaměřuje hlavně na tvorbu prémiových stringů, ložisko Trifecta je jejich velkou novinkou, jenž získává čím dál tím více na popularitě.
Zjednodušeně se jedná o pouhé zkombinování již používaných technik, od Dif-E-yo se převzal konkávní tvar, od Crucial drážka a od One Dropu 10-ti kuličková konstrukce. Výsledkem je jednoduše excelentní ložisko nejvyšší kvality a můj současný favorit.
V porovnání s 10-ti kuličkovými od Hany nabízí Trifecta tiší (ale ne až tak tichý jako One Drop) a delší spin a díky výrobě v USA se dá očekávat i vetší spolehlivost a výdrž.
Dostupné na Slušném za 420 Kč. Nerezová ocel, velikost C,
Výrobou Trifecta ložisek si firma Twisted Stringz znepřátelila slušné množství lidí v americké yo-yo komunitě. Crucial už nějakou dobu prodává konkávní ložiska s drážkou( u nás je najdete v yo-yích Werrd) a v krátkodobém plánu byla i varianta s deseti kuličkami. A pak najednou přijde Twisted, firma které s ložisky nikdy neměla nic společného a vyrobí přesně to samé na čem Crucial dělal už nějaký čas. Spousta lidí to tedy pokládá za obyčejnou krádež cizího nápadu.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)