9/17/2013

Test: One Drop Rally - Nový král plastů

Přichází nová doba, doba kdy koupíte skvěle jedoucí plasťák za 300 Kč a levný kovák za 800 Kč. Na takovém trhu to mají plastová yo-ya vyšší třídy velmi složité a musí nabízet "něco navíc". Naštěstí One Drop Rally toho nabízí opravdu hodně.
Průměr 58 mm
Šířka 43 mm
Váha 67 gramů

Cena 900 / 1000 Kč

Konstrukce


Nejprve si musíme říct něco o způsobu výroby. Většina plastových yo-yí se vyrábí dvěma způsoby, buď odlíváním do forem( Freehand, Protostar atd) či obráběním na soustruhu (Severe, The V, Halo). Rally vzniká kombinací těchto způsobů, když se nejprve odlije hrubý tvar ve formě a teprve v soustruhu se docílí výsledného tvaru. Tímto složitým procesem se získá poměrně unikátní povrch, jehož matný vzhled není tak poutavý jak u normálně lesklého plasťáku, ale díky své textuře je mnohem příjemnější na dotek a výrazně lepší na grindy.

V Rally najdeme i mnoho součástek ze 7075 hliníku, jenž si One Drop také vyrábí na vlastních strojích. Kromě mohutných zátěžových kroužků to jsou hlavně velké spacery, jenž kromě bearing seatu obsahují i drážku pro response systém, a Side Effectům podobné součástky sloužící jako závit. Všechny prvky jsou do yo-ya vtlačeny strojem, nedají se tedy nijak rozumně vyndat.Celkově se jedná o zdlouhavý a velmi složitý výrobní proces, dost možná i jeden z nejsložitějších u současných yo-yí, proto si One Drop zaslouží pochvalu, že zvládl cenu udržet takto nízko.

Celý proces můžete shlédnout na tomto videu:Tvar je skoro identický s CODE2, jen působí trochu ostřeji díky drobným změnám v proporcích. Yo-yo se tedy velmi příjemně drží, catch zona pokrývá maximum šířky a jednoduše splňuje všechny požadavky na moderní contestové yo-yo.
Větší průměr 58 mm je v ruce i na stringu znát, ale tady se jede na moderním trendu, kdy všichni chtějí větší yo-ya.O response se starají One Drop Flow Groove pady, velikostně podobně nestandardní jako Snow Tiry, ale na rozdíl od nich o dost levnější a mnohem lépe sehnatelné. Když nepočítám irpady, tak pro mě nejlepší pady na trhu.


 Pro One Drop typická velmi vysoká kvalita zpracování v kombinaci se speciálním povrchem vyvolává dojem premiového výrobku, už první uchopení do ruky vás přesvědčí, že za tu cenu opravdu stojí.

Momentálně jsou na trhu první dvě série, starší zelený plast s černými prvky a novější červený plast s červenými, zlatými, modrými a černými prvky. One Drop slibuje nové barvy v každé nové sérii, tedy pokud se vám líbí nějaká z aktuálních barev neváhejte, možná už nepůjde nikdy znovu koupit.


Vnitřek yo-ya je jediná část, jenž si ponechává lesklost odlévaného plastu

Na Stringu

Váha 67 gramů není nic neobvyklého, ale v reálu působí trochu těžším dojmem. Na stringu je Rally pořádně cítit a má dost "solid feel". Díky velkým zátěžákům je spin mohutný a velmi dlouhý. Vyhovuje mu taková střední rychlost yo-yování, bez problému zvládne i hodně relaxační tempo, ale do větší rychlosti se mu moc nechce.
První věcí co mě překvapila na Rally byla naprostá čistota spinu, vibrace skoro nejsou či jsou pouze nepatrné. Za mě určitě nejvíc smooth plasťák, takhle čistě nejede ani mnoho dvojnásobně drahých kovových yo-yi.

Jinak tu máme excelentní contestové yo-yo plně srovnatelné či i mírně převyšující Protostaru, The V a podobné špičkové plasťáky. Samozřejmostí je vysoká stabilita, dlouhý spin, široký gap zvládající větší množství stringu a velká catch zona. Ať váš styl nabízí cokoliv, Rally to zvládne všechno s přehledem.

Co se týče zábavnosti, převažuje tu spíše contestová stránka, ale pořád má velmi daleko do nudnosti takových C3. Na vyslovený relax bych si raději vzal Severe či Whipa.

Nejdůležitější aspekt, který z Rally pro mě dělá nového krále plastových yo-yí, je celkový dojem, který mám při házení. Zatímco s ostatními sebelepšími plasťáky(včetně drahých Turning Pointů, Protostar či Yeti) mám vždy pocit, že se ve srovnání s kovovými yo-yi o něco připravuji, u Rally nic takového necítím. Je to první plastové yo-yo, které se v mých očích plně vyrovná i dražším kovovým yo-yům a s radostí bych si ho i zvolil jako moje hlavní yo-yo na soutěže.


Shrnutí

Tedy jaké jsou hlavní důvody proč je Rally pro mě novým králem plasťáků? Naprosto skvělé vlastnosti srovnatelné s kovovými yo-yi, hrozně smooth a slušné grindy, to společně s cenou 900 Kč dělá nepřekonatelnou kombinaci.

Rally lze v ČR zakoupit za 900 Kč v červené variantě na Yoyomanii či za 1000 Kč v zelené na Slušném.Dodatek

Spoustu z vás asi bude zajímat srovnání s hlavní konkurenci v podobě Clyw Yeti. Ten nevlastním, pouze jsem měl při několika příležitostech možnost si vyzkoušet asi 4 různé kousky od Clyw teamu, tedy je možné, že by se můj názor po delším čase s normálně prodávaným kouskem mohl lišit.

Na Yetim je úžasné, jak kvalitní yo-yo Clyw dokázal vyrobit, aniž by musel sáhnout k použití pogů či zátěžových kroužků, tedy z designérského hlediska má mou úctu. Ale jinak se stále jedná o další obyčejné plastové yo-yo, chybí mu to "něco navíc", co by ho posunulo o level výše. Určitě se s ním háže příjemně a je skutečně dobré, ale naprosto to samé se dá říct i o Protostaře či Speedaholicu.

Musíme brát v úvahu také určité problémy ve výrobě Yetiho, jenž prozatím zpomalují dodávky do obchodů i množství dodaných kousků. Zatímco přes léto One Drop vyrobil a prodal několik set Rally všude po světě, Yetiů se zatím prodalo pouze přibližně 120 kousků a jejich cena vystoupala do naprosto idiotských výšin(obvyklá cena přes 100$).

Osobně tedy doporučuji nečekat na Godota a raději si koupit kvalitnější a už dostupné Rally.

Žádné komentáře:

Okomentovat