6/19/2012

Recenze - TMBR Irving

TMBR je maličká společnost z Portlandu v Origonu, založena v roce 2011 Colinem Lelandem( Podílel se na vzniku One Drop Projectu,  v současnosti držitel světového rekordu v počtu Eli Hopsů). Irving byl jejich prvním modelem, pokusem přizpůsobit klasickou dřevěnou hračku moderním 1A trikům a pokročilým yo-yerům.
Yo-ya jsou ručně vyráběna, pro každé se hledají dvě půlky s co nejbližší hmotností a každé je testováno. Můj kousek je vyroben z javorového dřeva,  osička pak z ořechového. Nebo si můžete připlatit pár dolarů a vybrat si variantu z některého z exotických dřev. 


Parametry

Průměr: 59 mm
Šířka: 28 mm
Efektivní šířka: 9 mm
Váha: okolo 45 g


Konstrukce


Za prvé, Irving je opravdu old school yo-yo. Není tu ložisko či moderní návratový systém, nedá se dokonce ani rozebrat( ovšem existuje rozebíratelná varianta dražší o 10$).  Tvarově je to jednoduchost sama - rovné plochy, ostré hrany, pouze zužující se gap je mírně zaoblený. 
Ikdyž se jedná o yo-yo na styl 1A, šířka pouhých 28 mm odpovídá spíše nějakému loopovacímu. Efektivní šířka je pak pouhých 9 mm! Větší průměr 59 mm nemusí být pohodlný v menších rukou, ale zajišťuje yo-yu delší sleep time.O response se stará jednoduchý systém 4-holes, jehož citlivost velmi záleží na stavu stringu. S úplně čerstvým stringem je Irvning na půl cestě k unresponzivnímu, při troše opatrnosti se s ním dají zvládnout i triky jako hook či lacerace. Po pár minutách se stává responsivnějším, ale i tak je občas při delších kombech nutno vracet přes bind.S váhou je to poněkud složitější. Dřevo nemá stálou měrnou hmotnost, tedy každé yo-yo bude vážit nepatrně jinak. Výrobce kupříkladu udává váhu 44 gramů, můj kousek má ale 46. Také další exotická dřeva můžou být lehčí či těžší, nejtěžší by měla být varianta z Purple Heart. 


Co je zde jinak

Osička ze dřeva vyžaduje použití pouze bavlněných stringů, klasické polyesterové by se totiž začaly tavit. Bezproblému je seženete u našich hlavních obchodů, většinou jich mají velké množství skladem, protože poptávka po nich je velmi malá.
Bavlněné provázky jsou bohužel známé tím, že se po čase rády trhají a u Irvinga je tato vlastnost ještě umocněna. Kvůli pevné osičce musíte házet silněji pro dosažení rozumného sleep timu a string se navíc silně tře o osičku, není proto překvapením když se string starý hodinu či dvě přetrhne a yo-yo se hezky proletí.

Dřevo není příliš pevný materiál a každý kontakt s chodníkem, kovem či dokonce s nehty zanechá na yo-yu viditelné poškození. 

Yo-yo se nedá rozebrat, tedy každé zamotání stringu je piplačka s jehlou na pár minut v dobrém světle. Na boku je malý otvor, jenž by měl s rozmotáním pomoci, ovšem ještě jsem nepřišel na přesný způsob jak ho využít.

Největší výhodu dřeva oceníte v zimních měsících, kdy vás na rozdíl od hliníku nebude příšerně studit.


Jak se s ním yo-yuje?

Yo-yování s Irvingem by se dalo popsat jako neskutečně složité, náročné na přesnost a hrozně zábavné. Kvůli úzkému gapu yo-yo nesnese triky při kterých se hromadí více vrstev stringu v gapu, při různých skocích se v mžiku vrátí do ruky a přijdete i na mnoho dalších omezení, tedy s Irvingem si musíte velmi pečlivě vybírat o jaké triky se s ním pokusíte.
Musíte být i velmi přesní, minimalistická efektivní šířka si vynutí vaší plnou pozornost i při obyčejné trapéze, malá stabilita vás donutí udržovat yo-yo v dokonalé přímce při rollech, jakákoliv chyba je okamžitě potrestána zamotáním se či bolestivým nárazem vracejícího se yo-ya do kloubů.Ale na druhou stranu, yo-yo nabízí při dobrém hodu sleep i přes 20 vteřin(na pevnou osičku úžasný čas), po delší praxi s ním dokážete i složitější triky(spirit bomb, suicide, Black Hops) a hlavně je s ním obrovská zábava. O tu se stará kombinace náročnosti a kreativity stylu při používání yo-ya s pevnou osičkou. Kombinace složitých moderních 1A triků, různých 2A loopů, milionu variací na stop-n-go a regenerací je velmi osvěžující a její perfektní ovládnutí je velkou výzvou.

Zde malá ukázka možností Irvingu přímo od jeho tvůrců
Závěr

Pokud chcete do vašeho yo-yování přinést trochu čerstvosti a ryzí zábavy, kupte si nějaké dřevěné yo-yo s pevnou osičkou. Moc to nestojí a jsou to lépe investované peníze než koupě PSG či obdobného plasťáku, kterých má stejně každý přehršel.

Ikdyž je yo-yo responsivní, vůbec ho nedoporučuji pro začátečníky. Pro ně je příliš málo responsivní, příliš trestající a poškození je na něm viditelnější než na plastových modelech. Pro začátečnické yo-yo nahlédněte do tohoto článku.
Irving je nejzákladnějším modelem od TMBR, existuje jeho rozebíratelná varianta i rozšířená verze Pro, která má mnohem blíže k modernímu H-shapu. 

Za cenu okolo 300 korun se dá koupit v Evropě od Yoyozu, novou várku očekává i Euro-yo.

Yo-yo je možné si vyzkoušet na čtvrtečních yo-yo srazech v Praze.

http://www.playtmbr.com/

Žádné komentáře:

Okomentovat