12/31/2012

Yoyoskills Best of 2012 Awards

Výsledky čtvrtého ročníku hlasování na Yoyoskills byly zveřejněny, tak se na ně pojďme podívat.

Výsledky s komentářem na YoyoskillsNominace do top 5 probíhaly přes emaily, jež přišlo tentokrát přes 300.

Celkově přišlo 6700 hlasů, z nichž naprostá většina pocházela ze Severní Ameriky(40% USA, 35% Kanada), je tedy jasné, že výsledky tímto budou velmi ovlivněné. Osobně jsem očekával minimálně 20% hlasů pocházejících z Ruska, protože jinak si nedokážu vysvětlit velký úspěch Aero-yo.
Zemí roku se s přehledem stalo USA s 56%, tedy s mnoha hlasy i z jiných koutů světa. Zklamáním je výsledek České Republiky, máme tak velkou a zapálenou komunitu a přitom v hlasování prohrajeme i s Polskem :(Clyw team možná nemá úplně nejlepší yo-yery světa ani příliš významné výsledky, ale je plný sympatických lidí, kteří jsou hodně vidět, vítězství tedy je zasloužené. Pozici Aero-yo příliš nechápu, nejspíš se Rusové hodně spojily a prostě je k výsledku dotlačili. Yoyofactory a Yoyojam jsou obrovské teamy a s množstvím mistrovských titulů, ale někteří jejich členové nejsou příliš oblíbení a teamy nepůsobí tak rodinný dojmem jako Clyw. Ikdyž má C3 některé velké hvězdy, pořád je to jen malý team, jehož popularita mimo Asii není moc velká.


Clyw měl nepochybně silný rok - výrazně zrychlil výrobu nových runů, představil 4 nová yo-ya a hlavně se vezl na obrovském hypu vyvolaném Chiefem. Aktivní a přátelské vystupování Chrise v komunitě tomu také pomohlo. Ikdyž v druhé půlce roku nadšení trošku opadalo a najde se obrovské množství lidí nadávající na současnou cenovou politiku, pořád se jedná jasně o nejvíce populární a žádanou značku.
Loňský vítěz One Drop letos představil pouze jedno yo-yo a celkově se více soustředil na svůj nový business, kdy vyrábí yo-ya pro dalších asi 8 značek. Nebyl moc vidět a výsledky tomu odpovídají. Yoyojam i Yoyofactory představili mnoho yo-yí, jejich teamy mají velké výsledky, ale nemají moc osobní přístup ke komunitě a spoustu haterů. Výsledek TMBR ukazuje vzrůstající popularitu Fixed Axle yo-yí, protože ty jejich patří jasně k těm nejlepším na světě.


Nový výrobce roku byla velmi zvláštní kategorie. První místo nakonec těsně získala malá Americká firmička za níž stojí populární, ale ne moc výrazní yo-yeři, vyrábějící zajímavá yo-ya, které se ale prodávají docela mizerně. Druhý Something těží z obrovské popularity Mickyho, ale jejich nabídka velmi drahých yo-yí, z nichž většina sklízí spíše negativní reakce(Anglam je prozatím výjimkou, ale to spíše kvůli velmi omezené dostupnosti) prozatím sráží oblíbenost firmy.
Je jasné, že budu nadšený z úspěchu Yoyofficeru, malé čínské značky, která se zatím prodává jen v pár obchodech, ale už takhle si dokázala díky dobrým cenám a kvalitním yo-yím získat množství fanoušků.
Square Wheels a  Eternal jsou malé značky, zaměřující se zatím výhradně jen na americký trh, ale prozatím jejich yo-ya žádné velké nadšení nevyvolávají.Žádný z letošních Clywů se nedokáže v popularitě vyrovnat Chiefu, ale ACčko se tomu nejvíce blíží, ikdyž i ono se v současnosti prodává znatelně pomaleji. Popularitě velmi pomohlo Zachovo vítězství na nationals.
Druhý Albatross není žádný velký prodejní hit, ale má svou základnu fanoušků, jimž učaroval jeho "clyw like feel". Cascada byla v polovině roku velmi vyhypována a mnoho lidí ji pokládá za nejlepší One Drop, ale nadšení už asi opadlo. Eh bylo vyprodukováno jen ve velmi limitované edici a navíc až na konci roku, ale projekt Eda Haponika, když celý rok s ničím jiným neházel, udělá yo-yo velmi populárním. Werrd Hour mi sem příliš nesedí, je to dost nevýrazné yo-yo a nějaký In Decision by si nominaci zasloužil mnohem více.

Hodnocení videí je velmi individuální, ale i tak si nemyslím že mělo vyhrát Aero-yo video s pár zajímavými nápady, ale jinak dost nudné.


Z nominovaných freeytylů je Zachův jasně nejlepší, technicky dokonalý, složitý a přitom zábavný. To žádný ze zbylých 4 nedokáže zkombinovat.Pro mě je momentem roku vítězství Suzukiho, nejenže to byl čtvrtý titul, ale hlavně zakončení vítězné řady, kdy ovládl vše co mohl. Proti tomu Zachovo vítězství na Nationals působí výrazně chudším dojmem. Takedův freestyle může být zábavný, ale zase nic zlomového. Zammyho vítězství ceny, jejíž udělování provází velmi zvláštní okolnosti, a o kterou vysloveně škemral poslední dva roky, bych sem nikdy nedal. To ale neznamená, že by Zammy nebyl velmi inovativní.
Alternative Freestyles byl podle mě úžasný nápad, ale zapadlo trochu do ústraní a navíc nepůsobí jako žádný významný moment.

Zach měl slušný rok, vítězství na Nationals, top 20 na Worlds a 2 místo na 44clash(ale bůh ví jak to tam přesně probíhá), ale kdyby stál proti jiným 4 yo-yerům, nemyslím si že by vítězství bylo tak výrazné. Chia byl většinu roku mimo scénu a kromě AP a Worlds nebyl nikde vidět. Vašek měl skvělý rok, druhý na Evropě, vítězství na Nationals i v českém poháru, pro mě stejně úspěšný jakoZach, ale to 75% hlasujícím z USA nic moc neřekne. A duo nudných mexičanů? Asi mají dost fandů v Mexiku.


Rookie roku a velký souboj Harrisona s Odonem. Za oběma stojí velké značky, na jedné straně Clyw, na druhé Yoyocommunity a Toxic Strings. Ale musím říct, že klučina z Canady si to zasloužil více.

Tak to byl rok 2012, za rok se těšte na další hlasování, tentokrát snad s větším nadšením od Čechů.


3 komentáře:

  1. Nemyslím si že by Luis Enrique byl nudný, naopak jeho freestyly jsou jedny z mojich nejoblíbenějších.

    OdpovědětVymazat
  2. Ano souhlasím, Luis je supr. Mně se taky tvůj styl nelíbí a neříkám to.

    OdpovědětVymazat
  3. Na svém blogu si můžu říkat co chci. Udělej si svůj a piš si taky co chceš, tam se aspoň nebudeš schovávat za anonymitu.

    OdpovědětVymazat