5/16/2012

Srovnání: 7x yo-yo pro začátečníky


  Ať už jste rodič hledající vhodný narozeninový dárek pro svou ratolest či nováček vybírající své první yo-yo, informace v tomto článku Vám snad pomohou s vaší volbou. A zkušený yo-yer aspoň bude vědět po čem šáhnout, až ho přestanou bavit příliš dokonalé kováky(část určená pro zkušené je až na úplném konci článku).


  Podíváme se zde na yo-ya od tří největších značek, Yoyofactory zastupují Fast 201, Spinstar a Velocity, za Duncan tu jsou Mosquioto, Freehand 2.0 a úplná novinka Pro-Z a od u nás opomíjeného Yoyojamu legendární Speedmaker.

  Yo-ya zakoupíte v kamenných obchodech s eshopem Slusny.net či yoyostore.cz, kterým bych chtěl také poděkovat za zapůjčení některých yo-yí do srovnání.

Kde začít?


  První kontakt s yo-yo světem by měl určitě probíhat přes yo-yo vracející se na škubnutí(responsivní). Takové nebude začátečníka zatěžovat starostmi s vracením yo-ya do ruky přes složité pohyby určené pro pokročilé a on se tak může plně věnovat ovládnutí základních triků. A také ho bude trestat za všechny jeho chyby, které by ho jinak pronásledovaly i v budoucnu.
  Na nevracející se yo-yo(unresponsivní), vyžadující vracení přes takzvaný Bind, opravdu doporučuji přejít až po dokonalém zvládnutí všech začátečnických triků a klidně i několika pokročilých. Myslím si, že čím později, tím lépe.

  Všechna zde srovnávaná yo-ya se vracejí na škubnutí již po vyndání z balení, ale všechny kromě Fastu a Spinstary lze později velmi jednoduše upravit na nevracející se.

  Návody na začátečnické i pokročilé triky najdete na českých stránkách Slusny.net a Duncancrew.cz 

  A pokud jste zmateni některými výrazy, zde je yo-yo slovník


Konstrukce


  Každé z porovnávaných yo-yí se skládá ze dvou půlek vyrobených z plastu spojených kovovou osičkou, na které je nasazené kuličkové ložisko. Oproti obyčejným yo-yím z hračkářství, která v sobě obsahují plastovou či dřevěnou osičku, nabízí kuličkové ložisko mnohem delší čas točení.

  Co se tvaru týče, Fast, Spinstar, Mosquito, Freehand i Velocity, sdílejí klasický zaoblený tvar pojmenovaný Butterfly. Ten je velmi příjemný na držení v ruce a nabízí dostatečně široký prostor pro zachycení provázku.  Speedmaker spíše připomíná písmeno V, skoro celá šířka yo-ya slouží pro zachycení provázku a díky ostřejšímu tvaru se dokáže pohybovat výrazně rychleji.

 Trochu složitěji na tom je Pro-Z, které lze používat ve dvou variantách. V užší se hodí na úplně základní triky a na styl pojmenovaný loopování. Yo-yo lze rozebrat, vyměnit osičku za delší a vložit plastové "Mod Spacery", které yo-yo výrazně rozšíří a to je poté připravené zvládnout libovolný pokročilý trik. Výsledný tvar má blízko k písmenu H a jedná se v současnosti asi o nejpoužívanější tvar v yo-yo světě.

Jak systém funguje pěkně ukazuje toto video.  U všech zde testovaných yo-yí lze nějakým způsobem upravovat šířku mezery pro provázek, platí že čím užší mezera, tím více se yo-yo vrací. Tedy do začátku co nejužší, pro pokročilé zase co nejširší.

  U Fastu a Spinstary se to dá nastavit pouze částečným rozšroubováním yo-ya. Je to velmi jednoduché a rychlé, jen pozor ať to není povolené příliš, jinak by se mohlo yo-yo rozšroubovat úplně a rozpadnout se na dvě půlky uprostřed hodu.

 U yo-yí Duncan lze měnit kovové podložky pod ložisko, u Freehandu dostanete dva různé páry, pro druhé dva modely je nutné si podložky dokoupit. Jedná se o malé součástky, které mají ve zvyku po rozšroubování yo-ya okamžitě vypadnout a zakutálet se na nejpřihloupější místo v okolí, tedy určitá opatrnost při manipulaci je nutná.


 Speedmaker jde rozšířit použitím speciálních podložek pod ložisko, při rozebírání yo-ya si na ně dávejte extrémně velký pozor! Také je možné ho částečně rozšroubovat.


Nejpromyšlenější systém nabízí Velocity, u nějž lze nastavit vysunutí návratového systému do mezery yo-ya pouhým pootočením kolečka na boku yo-ya. Nastavování je velmi jemné, tedy každý si může šířku mezery přizpůsobit přesně svému stylu.


Návratový systém


  Aby se yo-yo vrátilo do ruky, musí se provázek buď o něco zaseknout nebo vyvinout dostatečné tření o stěny yo-ya a právě zde vstupuje do hry návratový systém.

  Fast 201 a Spinstar využívají nejprimitivnější, ale také nejjednodušší systém, vznešeně nazývaný " Fully Active Starbust Technology"(zkráceně FAST). Je nejvhodnější pro mladší děti, které s yo-yováním mají naprosto nulové zkušenosti. Nic se nemusí měnit ani složitě nastavovat, stačí vybalit a začít házet.
  Jedná se o řadu výstupků ze stěn yo-ya, o které se provázek při zaškubnutí zasekne a yo-yo se vrátí do ruky. Citlivost tohoto systému lze ovlivnit částečným rozšroubováním yo-ya, ale nikdy z něj nejde udělat úplně nevracející se. Bohužel se provázek o tyto výstupky zachytává i v průběhu triků, čímž yo-yo výrazně zpomaluje a tedy snižuje dobu točení se. Navíc u Fastu 201 tření provázku vydává velmi hlasitý a nepříjemný hluk a provázek se dokonce o výstupky, jenž jsou výrazně ostřejší než u Spinstary, může zpřetrhat a yo-yo poté čeká krátký a pro okolí nebezpečný  let.

Podobný systém, jednoduše pojmenovaný Starburst, používá i Pro-Z ve své úzké variantě. Výstupky zde nejsou tak velké jako u systému Fast, ale díky velmi úzké mezeře pro provázek i tak nabízejí velmi spolehlivý návrat yo-ya do ruky.

U yo-yí Mosquito, Freehand a Pro-Z v širším nastavení se setkáme se speciálními nálepkami ve dvou variantách. Dodávané hrubší "Friction sticker" zaručují vracení se na trhnutí, bohužel jejich životnost je poměrně nízká(cca. pár dní) a musí se tedy často měnit. Druhým typem, který je nutno si dokoupit, jsou "Silicone sticker". S nimi se yo-yo už vrací mnohem méně a jejich vydrží je několikanásobně delší(měsíc). Pro nevracející se nastavení stačí nálepku z jedné půlky yo-ya sundat.
 Výhodou Duncan stickerů oproti konkurenci je jejich cena, za                                                            4 páry zaplatíte pouze 80 Kč.Velocity používá K-pady, úzké proužky bílého silikonu, v současnosti nejpoužívanější systém i v drahých kovových yo-yích. Vydrží velmi dlouho(klidně několik měsíců) a celou životnost si zachovávají excelentní vlastnosti. Jeden pár vyjde na 40 Kč.


Speedmaker používá starší, v dnešní době již příliš nepoužívaný hybridní systém. Na jedné půlce se nalézá starburst, stejný jako v Pro-Z, na druhé straně gumový kroužek zvaný O-Ring. Tato kombinace je naprosto skvělá pro vracení se na škubnutí, ale pro pokročilé yo-yování už není ideální, protože gumový kroužek způsobuje velmi silné tření s provázkem. Tedy pro nevracející se yo-yo je nutné gumový kroužek nahradit silikonovým.
Které vybrat pro začátečníka?Začněme těmi nejjednoduššími a nejlevnějšími, Spinstarou a Fastem. Tyto modely se hodí pro mladší děti, jenž yo-yo drží v ruce úplně poprvé. O nic se zde nemusejí starat, jen občas vymění provázek. Na základní triky plně jsou naprosto perfektní, bohužel na ty pokročilé už nedostačují.
Osobně preferuji Spinstaru kvůli tiššímu a hladšímu točení se, ovšem jedná se o velmi velké yo-yo(průměr 60 mm) a maličké dětské ruce proto můžou mít problém s pohodlným držením.

 Doporučení: Nevíte zda vás yo-yování bude bavit a chcete si to jen zkusit? Pak je Spinstar či Fast naprosto ideální.Speedmaker exceluje u začátečnických i pokročilých triků, ale jeho úplné ovládnutí může být trochu složitější. Je jednoduchý na údržbu, ovšem pro úpravu na nevracející se je nutné dokoupit pár dalších drobností.
Jen pro zajímavost, toto yo-yo používal několikanásobný mistr světa Hiroyuki Suzuki v roce 2005 při kvalifikaci na mistrovství světa i při svém vítězství na mistrovství středního Japonska.

Doporučení: Skvělé pro začátek, ale své využití najde i na úplném vrcholu kariéry. 


 Freehand 2.0, velké a stabilní, triky s ním jdou velmi jednoduše, možná až příliš. Složitý systém podložek a nálepek ovšem vyžaduje pečlivé starání se o yo-yo a nejsem si jistý, zda mladší děti zvládnou takovou zodpovědnost.

Doporučení: Taková jednodušší a pohodlná cesta, ale pro zodpovědnější.

S Velocity jdou triky skoro stejně snadno jako s Freehandem, ale na rozdíl od něj je mnohem jednodušší na údržbu. Otáčet kolečkem na stranách a jednou za pár měsíců vyměnit proužek silikonu zvládne úplně každý.

Doporučení: Taková jednodušší a pohodlná cesta i pro lemply. Mosquito je nejmenším, nejužším a hlavně nejlehčím yo-yem srovnání. Strefit se ním na provázek není příliš snadné a kvůli své váze není ani příliš stabilní a točí se mnohem kratší dobu než jeho konkurenti. Učení se s ním základy je nepochybně složitější, ovšem může to být až příliš složité a tak mnoho začátečníků spíše odradí.

Doporučení: Pokud se hodláte yo-yování věnovat opravdu naplno a své schopnosti vést k dokonalosti už od úplného začátku, pak je Mosquito skvělá volba. Ostatní ale raději šáhnou po jiném.


Úzká varianta Pro-Z je skvělá na učení naprostých základů i na experimentování s loopováním. Poté stačí přidat Mod Spacery a z Pro-Z se stává velmi široké a stabilní yo-yo zvládající i nejtěžší triky. Právě možnost výběru mezi naprosto primitivním a velkým moderním yo-yem z Pro-Z dle mě dělá to nejlepší možné yo-yo pro začátečníka. Jediným nedostatkem je složitost takového yo-ya, k systému podložek a nálepek z Freehandu se přidaly ještě Mod Spacery a různé délky osiček.


Doporučení: Brilantní začátečnické yo-yo v každém ohledu, bohužel složitější.


Rady závěrem

- K yo-yu rovnou přikupte alespoň 20 náhradních provázků. Časem se ničí a později se můžou dokonce přetrhnout.
- K Duncanům rovnou přikupte alespoň po jednom balení Friction a Silicon nálepek

- Pro přeměnu yo-ya na nevracející se stačí tři jednoduché kroky
1. Co nejvíce rozšířit mezeru pro provázek
2. Vyčistit ložisko
3. U Duncanů nahradit Friction nálepky za jednu Silicon, u Speedmakera gumový krouže za silikonový

-Pokud budete mít s čímkoliv problém, nebojte se zajít do jednoho z Pražských obchodů, na nějaký yo-yo sraz či soutěž, všude vám rádi pomohou. Nebo se alespoň zeptejte na facebooku jednoho z obchodů.


A ještě doplním moje krátké video, ukazující že i s obyčejným vracejícím se Freehandem jdou dělat složité triky.

Které vybrat pro zkušené?


Fast a Spinstaru doporučuji rovnou ignorovat, může s nimi být chvilku zábava, ale poté je vytáhnete jedině na Fast Challange. Navíc Fast se při silnějším hodu a složitých tricích dokáže prokousat provázkem klidně už za 30 minut.

Mosquito je opravdová výzva, yo-yování s něčím tak lehkým je hrozně zvláštní pocit a hlavně je to pěkně složité. Potrápí to velmi vaše schopnosti, o to pak bude větší úleva při návratu k high-end kováku.

Velocity nenabízí nic výjimečného a pokud vysloveně netoužíte po responsivním yo-yu, takový Whip nebo Die-Nasty se jeví jako výrazně lepší volba.

Ať už se mluví o Freehandu 2.0 či Zeru, označil bych je za  Mini Coopery yo-yo světa. Každý by s ním měl někdy házet, každý by ho měl někdy vlastnit. Je to velmi zábavné yo-yo, které ale schopnostmi za těmi současnými v ničem nezaostává. 

Speedmaker vychází z legendárního Speederu, před 7 lety s ním Hiroyuki dokázal opravdová pekla, tak si můžete vyzkoušet jak to půjde vám. Je to lehký a úzký plasťák, tedy velmi vhodný na rychlé yo-yování, ale dlouhý spin time a velkou stabilitu od něj nečekejte. Plusové body ale sbírá za výrobu v USA a materiál Celcon, jenž působí mnohem příjemněji než ostatní plasty a hlavně se s ním dají rozumně dělat i grindy. Osobně doporučuji O-ringy nahradit silikonem.

Pro-Z nabízí obrovskou porci zábavy, nejenže si můžete vyzkoušet 2A a pokoušet se o složité triky na loopovacím yoyu, ale i v širším nastavení se jedná o zábavné a vynikající yo-yo. Jedinou vadou na kráse budiž poměrně úzký gap, který se bohužel nepodařilo žádnými jinými spacery nějak rozumně zvětšit.
Samostatnou kapitolou jsou Mod Spacery, jenž pasují do většiny Duncan plasťáků a ať už zatoužíte po širokém Freehandu, konečně pořádně široké Hayabuse či Pulsu použitelném na 1A, Mod Spacery vám to všechno zařídí.

Žádné komentáře:

Okomentovat